Iranian Agriculture News Agency

مقایسه صادرات و واردات تخم‌مرغ در 6 ماهه نخست سال جاری:

اگرچه تشکل‌های بخش خصوصی تولید تخم‌مرغ با واردات این محصول مخالف بودند، اما آمارها از رشد شش برابری واردات تخم‌مرغ طی شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد.

افزایش 600 درصدی واردات تخم‌مرغ خوراکی

اگرچه تشکل‌های بخش خصوصی تولید تخم‌مرغ با واردات این محصول مخالف بودند، اما آمارها از رشد شش برابری واردات تخم‌مرغ طی شش ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ایانا، نوسانات قیمت تخم‌مرغ در ماه‌های گذشته باعث شد تعرفه این محصول در میانه‌های تابستان از بالای 30 به پنج درصد کاهش پیدا کند. همین موضوع، اعتراض مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخمگذار میهن را برانگیخت. رضا ترکاشوند در واکنش به این مسئله به ایانا گفته بود: "برخی‌ها با جوسازی و متشنج نشان دادن جو بازار، کمبود تخم‌مرغ را در فضای داخلی القا کردند که در نهایت منجر به تصمیم دولت مبنی بر کاهش تعرفه واردات این محصول به پنج درصد شد. این در حالی است که دستور کار اتحادیه میهن، تنظیم بازار و تعادل‌بخشی به آن بود و هم‌اکنون نیز قیمت تخم‌مرغ بالا نیست؛ بنابراین نباید چنین اتفاقی می‌افتاد."

این سخنان در حالی بود که قیمت تخم‌مرغ در بازار حداقل 10 هزار و 650 تومان در هر شانه برآورد می‌شد، اما در حال حاضر نیز بهای تخم‌مرغ در بازار، کمی بیش از 13 هزار تومان به ازای هر شانه است.

طبق آمارهای منتشر شده توسط مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، در شش ماهه نخست امسال 140 تن تخم مرغ خوراکی به ارزش 670 هزار دلار به کشور وارد شده که در مقایسه با همین بازه زمانی در سال 95 از نظر وزنی 600 درصد و از لحاظ ارزشی 644 برابر رشد داشته است. واردات تخم‌مرغ در سال گذشته 20 تن به ارزش 90 هزار دلار بوده است.

طی شش ماهه نخست سال جاری، صادرات تخم‌مرغ خوراکی نیز پنج هزار و 110 تن به ارزش شش میلیون و 530 هزار دلار برآورد می‌شود. در حالی که میزان صادرات این محصول در شش ماهه نخست سال قبل، 23 هزار و 830 تن به ارزش 30 میلیون و 680 هزار دلار بود. بنابراین صادرات تخم‌مرغ خوراکی در سال جاری و در مقایسه با مدت مشابه سال 95 از نظر وزنی و ارزشی بیش از 78 درصد کاهش داشته است./

V-960823-01

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید