Iranian Agriculture News Agency

بیش بود گوجه‌فرنگی فارس از افزایش عملکرد و قطع صادرات

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: میانگین عملکرد مزارع گوجه‌فرنگی این استان از حدود 36 به 61 تن در هکتار افزایش یافته و از طرفی صادرات این محصول به کشور عراق قطع شده که نهایتا موجب بیش بود تولید شده است.

 بیش بود گوجه‌فرنگی فارس از افزایش عملکرد و قطع صادرات

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، حمید دبیری با اذعان به اینکه در زراعت گوجه‌فرنگی تنها حدود هزار هکتار بیش از سطح ابلاغی به این استان کشت انجام شده است، بیان کرد: سطح ابلاغی از طرف تهران برای کشت گوجه‌فرنگی 15هزار هکتار بوده و انحراف از معیارمان نسبت به سطح ابلاغ شده زیاد نبوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در صورت تأمین سرمایه در گردش برای صنایع فرآوری قطعا از مشکل مازاد تولید گوجه‌فرنگی به راحتی عبور خواهیم کرد، بیان کرد: در این صورت حتی اگر صادرات هم انجام نشود می‌توانیم محصولات را فرآوری و در زمان مناسب صادر کنیم یا بفروشیم و پول کشاورزان را پرداخت کنیم.

وی در خصوص زراعت پیاز نیز با اشاره به اینکه در سال گذشته این محصول از قیمت خوبی برخوردار بوده است، گفت: با توجه به این مسئله متاسفانه کشاورزان حدود هزار و ۵۰۰ هکتار بیشتر از سطح مصوب پیاز کشت کردند و از سوی دیگر افزایش عملکرد مزارع و فراوانی محصول باعث کاهش قیمت‌ها شد.

وی با اشاره به اینکه حدود یک تا دو ماه قبل از کشت دقیقا تمام سطح زیر کشت در همه محصولات به تمامی مراکز خدمات کشاورزی و کشاورزان اعلام می‌شود، اضافه کرد: حتی در سامانه پهنه‌بندی هم محدودیت می‌گذاریم ولی متاسفانه کشاورزان خارج از این سامانه و برنامه‌ی ما، کشت را انجام می‌دهند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با بیان اینکه برای اعمال "الگوی کشت" ما متاسفانه قانون و اعتباری در اختیار نداریم، افزود: این سازمان الگوی کشت را به کشاورزان با این فرض ابلاغ می‌کند که به طور مثال کشاورز به جای کاشت پیاز برود به سمت ذرت به جای ذرت برود به سمت سورگوم دانه‌ای یا محصولات مختلفی که در بازار می‌تواند جایگزین گوجه و پیاز شود.

به گفته وی؛ تدوین الگوی کشت دشوار اما اجرای آن به مراتب خیلی دشوارتر است، یک سری الزامات قانونی و اعتباری نیاز دارد. زمانی که الگوی کشت ابلاغ شد 40 همت اعتبار برای کشور مورد نیاز بود که متاسفانه تخصیص پیدا نکرد؛ در کنار آن قوانین بازدارنده هم لازم است.  

وی افزود: قوانین بازدارنده برای آن دسته از افرادی اعمال می‌شود که به هشدارها درباره‌ی عدم ماست یک محصول توجه نمی‌کنند. متاسفانه قانونی که با این افراد برخورد بشود وجود ندارد.

دبیری با بیان اینکه در موضوع الگوی کشت اقدامات‌ ما ترویجی و ارشادی است، اضافه کرد: ابزارهای ما نهایتا محدود به عدم تخصیص کودهای شیمیایی و یارانه‌ها است که عامل بازدارنده‌ای نیست. برای سال زراعی آینده یک تصمیماتی گرفته شده که اگر بشود از وضعیت تخصیص آب، سوخت و سایر امکاناتی که در اختیار ادارات دیگر هم هست استفاده کنیم که بتوانیم کنترل بیشتری داشته باشیم.

وی با این توضیح که یکی از وظایف الگوی کشت این است که بتواند امنیت غذایی را تامین کند، گفت: در شرایط امروز در بحث محصولات اساسی مثل نان و محصولات تازه خوری مثل میوه‌جات و سایر محصولات کمتر دچار مشکل هستیم که نشان می‌دهد الگوی کشت ما توانسته امنیت غذایی را تامین کند.

به گفته وی؛ در کشت بیشتر محصولات صیفی مانند گوجه‌فرنگی و پیاز کشاورزان اجاره کار وارد شده‌اند و به نوعی از کشاورزی لوکس با درآمد بالا بدل شده است که می‌تواند در یک زمان کوتاهی سرمایه و پول زیادی برداشت کنند از این رو برای افراد زیادی جذابیت دارد و معمولا الگوی کشت را رعایت نمی‌کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید