Iranian Agriculture News Agency

تقدیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از عملکرد سازمان دامپزشکی

اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از اقدامات نوین سازمان دامپزشکی کشور جهت ارتقای تولید و سلامت بهداشتی جامعه تقدیر و بر لزوم حمایت از افزایش اعتبارات و نیز جذب نیروهای متخصص برای ارتقای سطح خدمات بهینه و حداکثری به تولیدکنندگان تاکید کردند.

تقدیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از عملکرد سازمان دامپزشکی

به گزارش ایانا به نقل از روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، مجتبی نوروزی معاون وزیر و رئیس این سازمان با حضور در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی به تشریح اقدامات و اهم برنامه‌های پیش روی سازمان دامپزشکی کشور پرداخت.

وی گزارش جامعی از عملکرد این سازمان در حوزه‌های مختلف، حفظ امنیت و ایمنی غذایی و مدیریت بهداشت و بیماری‌های دام و طیور و آبزیان کشور در سال ۱۴۰۲ خطاب به اعضای این کمیسیون ارائه کرد.

رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به این که پرورش‌ دام و طیور سهم و نقش ۳۰ درصدی در ارزش افزوده بخش کشاورزی دارد، افزود: ارزش اقتصادی دام، طیور، آبزیان و تولیدات سالیانه آن، بالغ بر هزار همت سرمایه است و تامین بهداشت مهمترین مولفه حفاظت از سلامت و امنیت این سرمایه می‌باشد که برعهده سازمان دامپزشکی کشور به عنوان دستگاه حاکمیتی متولی است.

نوروزی در بخش دیگری از گزارش خود فهرستی از مهمترین اقدامات سازمان دامپزشکی کشور در سال ۱۴۰۲ شامل کاهش مدت ترخیص نهاده‌ها از ۱۵ روز به ۷ روز، واردات گوشت گرم از کشورهای مختلف جهت تامین گوشت قرمز کشور (اخذ مصوبه از هیات دولت جهت اعزام ناظرین مقیم)، اجرای دیپلماسی بین‌المللی، راه‌اندازی آزمایشگاه سطح ۳ ایمنی زیستی (Bsl۳) و اخذ گواهی اعتباربخشی مؤسسه آنالیتیکا روسیه، ثبت بالاترین رکورد جوجه‌ریزی در سال ۱۴۰۲ و کاهش ۴۱ درصدی کانون بیماری‌ در واحدهای پرورشی طیور کشور با عملکرد به موقع و فراگیر سازمان دامپزشکی کشور؛ آغاز به کار مرکز تحقیقات بیماری‌های منتقله از دام و فرآورده‌های خام دامی؛ افزایش میزان صادرات تخم مرغ از ۵۰ هزار تن در سال ۱۴۰۱ به ۱۳۶ هزار تن در سال ۱۴۰۲ (رشد ۱۶۳ درصدی وزنی و ۲۲۱ درصدی ارزش مالی) را برشمرد.

وی افزود: سازمان دامپزشکی چشم ناظر ۱۳ میلیون تن نهاده وارداتی و ۱۸ میلیون تن فراورده تولید داخلی اعم از بخش دام، طیور، آبزیان، زنبورعسل و کرم ابریشم است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره صادرات مرغ توضیح داد: اخیرا بیش از هزار تن مرغ به کشور عراق صادر شده است و با افزایش میزان جوجه‌ریزی‌ها می‌توان بخشی از نیاز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تنی مرغ در کشورهای همسایه را تامین کرد.

وی افزود: بخش‌های مرزی و داخلی قرنطینه دامپزشکی و حضور این پست‌ها در سطح استانی، منطقه‌ای و ملی بسیار حائز اهمیت بوده به طوری که پست‌های قرنطینه دامپزشکی تضمین کننده سلامت واقعی و توسعه بهداشت عمومی جامعه و اقتصادی کشور می‌باشند. به تعبیری پست‌های قرنطینه دامپزشکی رسالت دیده‌بانی از سلامت و بهداشت و اقتصاد کشور را برعهده دارند.

همچنین نوروزی به بخشی از اقدامات سازمان دامپزشکی کشور در حوزه بین‌الملل اعم از صادرات محصولات لبنی به کشورهای مختلف، برقراری صادرات آبزیان به اتحادیه اروپا، برگزاری دوره آموزشی ویژه هیات کارشناسان دامپزشکی کشورهای مالی و سنگال، تفاهم‌نامه همکاری در زمینه بهداشت دام و دامپزشکی و گسترش همکاری دوجانبه با کشورهای مختلف، امضای الزامات بهداشتی جهت واردات گوشت در راستای تامین بازار با کشورهای مبدا واردات و... اشاره کرد.

وی افزود: ۲۹۳ آزمایشگاه، ۱۱۰ بیمارستان دامپزشکی، ۲۵۸۹ درمانگاه، ۲۳۱۰ داروخانه، ۹۲۳ کارخانه خوراک دام و طیور، ۳۲۳ کشتارگاه دام و ۲۵۵ کشتارگاه طیور بخشی از واحد‌های تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور می‌باشند که همکاران این سازمان در راستای ایمنی غذایی و بهداشت جامعه نظارت شبانه‌روزی بر آن‌ها دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی بازمهندسی مأموریت‌ها و فرایندهای سازمان دامپزشکی کشور؛ بازمهندسی ساختار سازمان؛ حمایت از تولید داخلی دارو، واکسن، مواد ضدعفونی کننده و مکمل‌ها؛ حمایت از صادرات؛ ساماندهی نظارت بهینه و نحوه دریافت حقوق مسوولان فنی و هرگونه اقدام که به تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید با مشارکت مردم نیز کمک کند از جمله مهمترین برنامه‌های این سازمان در سال جاری برشمرد.

بعد از ارائه این گزارش، محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و اعضای حاضر کمیسیون، از اقدامات نوین سازمان دامپزشکی کشور جهت ارتقای تولید و سلامت بهداشتی جامعه تقدیر ویژه کردند و اعضای کمیسیون بر اهمیت حمایت از افزایش اعتبارات و نیز جذب نیروهای متخصص جهت افزایش سطح خدمات بهینه و حداکثری به تولیدکنندگان اعلام کردند.

لازم به ذکر است؛ اعضای حاضر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی انتظارتی را از سازمان دامپزشکی کشور مطرح کردند و مقرر شد برای آنها اقدامات جدی صورت گیرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید