Iranian Agriculture News Agency

سرپرست سازمان امور عشایر ایران:

70 دستگاه در برابر عشایر مسئولیت دارند

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با تاکید براینکه جامعه عشایری نیاز به حمایت دارند، گفت: بیش از ۷٠دستگاه در برابر عشایر مسئولیت دارند و باید برای رفع مشکلات این قشر وارد میدان شوند.

70 دستگاه در برابر عشایر مسئولیت دارند

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، شورای عشایری فارس با حضور سرپرست سازمان امور عشایر ایران، استاندار، نمایندگان مردم فارس در مجلس، مسئولین دستگاه‌های اجرایی و معتمدین و نمایندگانی از عشایر استان در سالن جلسات استانداری در شیراز برگزار شد.

سیاوش احمدی میر قائد در این نشست اظهار داشت: دولت سیزدهم در سفرهای استانی، حل مشکلات عشایر را در اولویت قرار داده و جایگاه عشایر در برنامه‌های هیئت دولت جایگاه ویژه‌ای است.

 افزود: رئیس‌جمهور در استان‌های مختلف برای حل مشکلات عشایر جلسات ویژه‌ای برگزار می‌کند که نشان‌دهنده توجه ایشان به جایگاه عشایر است و این رویکرد به دستگاه‌های اجرایی نیز منتقل‌ شده است.

۲۲۰ هزار پنل خورشیدی و 380 خانه بهداشت برای عشایر

سرپرست سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: تابستان امسال رئیس‌جمهور ۱۰دستور ویژه در قالب مصوبه برای عشایر صادر کرد که این مصوبات کم‌نظیر ۳۰هزار میلیارد تومان اعتبار است و اجرای آن‌ها موجب تحول قابل‌توجهی در توسعه زیرساخت‌های در مناطق عشایری خواهد شد.

وی افزود: طبق این مصوبات ۲۲۰هزار پنل خورشیدی توسط وزارت نیرو در بین عشایر توزیع می‌شود این درحالی است که طی ۱۰سال گذشته تنها ۳۰هزار پنل خورشیدی در بین عشایر توزیع شده است.

احمدی میر قائد گفت: راه‌اندازی 380خانه بهداشت عشایری یکی دیگر از مصوبات مهم دولت سیزدهم است، درحالی‌که تا پیش‌ازاین فقط ۱۴۰خانه بهداشت در مناطق عشایر راه اندازی شده است.

سرپرست سازمان امور عشایر ایران اضافه کرد: موضوع تولید قراردادی دام عشایر نیز از تأکیدات رئیس‌جمهور محترم در راستای حمایت از جامعه عشایری است.

وی ادامه داد: اجرای طرح‌های اقتصادی زنجیره تولید گوشت، گردشگری، صنایع‌دستی و گیاهان دارویی برای تنوع‌بخشی به اشتغال و درآمد عشایر موضوعات حائز اهمیت است.

۷۰دستگاه در برابر عشایر وظیفه دارند

سرپرست سازمان امور عشایر ایران بابیان اینکه جامعه عشایری نیازهای زیادی دارند که تأمین همه آن‌ها از عهده سازمان امور عشایر خارج است، گفت: بیش از ۷٠دستگاه در قبال عشایر مسئولیت دارند و باید برای رفع مشکلات این قشر وارد میدان شوند.

وی تأکید کرد: ضرورت دارد دستگاه‌های اجرایی وظایف خود را در قبال عشایر بر اساس آئین‌نامه ساماندهی عشایر و سه مصوبه هیئت دولت در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و آموزشی و بهداشتی عشایر انجام دهند و این موضوع بسیار حائز اهمیت است و استانداری‌ها نیز نقش تأثیرگذاری در انجام هماهنگی‌های بین دستگاه‌های دارند.

افزایش 20 برابری اعتبارات حوزه عشایر در بودجه

سرپرست سازمان امور عشایر ایران با اشاره به توجه دولت سیزدهم و مجلس به عشایر، از افزایش 20 برابری اعتبارات مصوب حوزه عشایر در دو سال اخیر نسبت به دو سال قبل از آن خبر داد.

وی بابیان اینکه پیشنهاد‌ها خود را مبنی بر توجه ویژه به جامعه عشایری و افزایش اعتبارات این بخش در بودجه ۱۴٠۳ که در دست بررسی مجلس است، ارائه داده‌ایم، اظهار امیدواری کرد با اختصاص و تخصیص اعتبارات ویژه، شاهد ارتقای شاخص‌های توسعه و رفاه بیشتر در مناطق عشایری باشیم.

احمدی میر قائد ادامه داد: برطرف کردن مشکلات عشایر در بخش بیمه از مهم‌ترین برنامه‌های دولت است که با حمایت نمایندگان مجلس سه هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داده‌شده است.

وی با اشاره به اختصاص دو هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان‌قیمت و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ماده ۵۲ بودجه به عشایر، افزود: این کمک‌ها نشان‌دهنده توجه دولت و مجلس به عشایر است.

فارس، محل حضور عشایر ایلات قشقایی، خمسه و لُر

سرپرست سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: استان فارس از جایگاه و نقش مهمی در حوزه عشایری کشور برخوردار است و استاندار فارس نیز عنایت ویژه‌ای به این قشر دارد.

وی گفت: فارس محل حضور عشایر بزرگ ایران از ایلات قشقایی، خمسه و لُر است که همواره در سپهر سیاسی و حفاظت از مرزهای جنوبی کشور نقش پررنگی داشته‌اند و این شهره عام و خاص است‌.

احمدی میر قائد با اشاره به اختصاص ۲۲۰میلیارد تومان اعتبار تأمین آب و راه عشایر فارس در سال جاری، تأمین مالی در فصول پاییز و زمستان برای تأمین نهاده دامی را یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های عشایر عنوان کرد و افزود: درحالی‌که حاضر این تأمین مالی انجام‌شده و عشایر فارس نیز موردحمایت قرارگرفته‌اند به‌نحوی‌که دغدغه تأمین نهاده دامی را ندارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید