Iranian Agriculture News Agency

پیشنهاد تشکیل شورای عالی مدیریت زمین با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پیشنهاد داد؛ شورای عالی مدیریت زمین در سطح کلان کشور تشکیل شود.

پیشنهاد تشکیل شورای عالی مدیریت زمین با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، حسن بابایی در نشست مشترک آموزشی روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی و مدیران امور اراضی سراسر کشور گفت: در حال حاضر دستگاه‌های مختلفی، زمین را اداره می‌کنند و این دستگاه‌ها ادعاهایی در پهنه‌های زمین دارند.

وی بر تشکیل شورای عالی مدیریت زمین با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط در کشور تاکید کرد و افزود: این دستگاه‌ها باید در شورای عالی مدیریت زمین گرد هم جمع شوند و سیاست‌های کلان در حوزه زمین را تدوین کنند تا مدیران میانی و پایین هم بدانند تکلیف‌شان چیست.

بابایی با تاکید بر این که مساحت واقعی اراضی کشاورزی باید مشخص شود، ادامه داد: معضلی که در استان‌های کشور داریم این است که مساحت واقعی اراضی کشاورزی مشخص نیست.

وی افزود: ما حاضریم از اعتبارات خود برای تعیین پهنه‌های واقعی کشاورزی کمک کنیم.

معاون قوه قضاییه درباره حدنگاری اراضی کشور گفت: حدنگاری باید هر چه سریع‌تر به اتمام برسد، در این راستا نرم‌افزارهای حدنگاری به روز می‌شوند.

وی با اشاره به این که ۱۰۰ درصد حدنگاری منابع طبیعی انجام شده است، تصریح کرد: حدنگاری منابع طبیعی جلوی زمین‌خواری را گرفته است.

بابایی خاطرنشان کرد: ما حاضریم اعتباراتی را که سازمان برنامه و بودجه برای اجرای حدنگاری پرداخت کرده است را به‌صورت اشتراکی با سازمان امور اراضی کشور برای انجام حدنگاری استفاده کنیم.

به گفته وی، ما در برخی شهرستان‌ها برای اجرای حدنگاری با کمبود نیرو روبرو هستیم.

این مقام مسئول به وجود باندهای زمین‌خوار اشاره کرد و گفت: زمین‌خواران زمین‌ها را رصد کرده و در اراضی بدون صاحب و معارض، اقدام به تصاحب می‌کنند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، بر صدور شناسنامه برای اراضی کشاورزی تاکید کرد و افزود: صدور سند راهکاری برای حفظ وضعیت موجود اراضی کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز است.

وی یادآور شد: با صدور سند برای اراضی کشاورزی و ثبت آن در بانک اطلاعات سازمان امور اراضی کشور، در صورت تغییر کاربری یا ساخت و ساز غیرمجاز دیگر در مراجع قضایی نیازی به ارجاع کارشناس نداریم و رای قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز صادر می‌شود.

بابایی گفت: سنددار شدن اراضی کشاورزی، هزینه‌های رسیدگی به پرونده‌های تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیرمجاز را پایین می‌آورد و موجب تسریع در رسیدگی و صدور رای در دادگاه ها می‌شود.

وی با بیان این که بیش از ۹۰ درصد اراضی استان‌های شمالی کشور خرد شده‌اند، خاطرنشان کرد: این اراضی ضمن خرد شدن، تغییر کاربری داده شده و ساخت و سازهای غیرمجاز هم روی آن‌ها انجام شده است.

معاون قوه قضاییه گفت: اقدامات و فصل مشترک میان سازمان ثبت اسناد و املاک کشاورزی و سازمان امور اراضی زیاد است و در ثبت مالکیت‌ها و صدور اسناد، نقش سازمان امور اراضی کشور تعیین کننده است.

وی تاکید کرد: در حوزه تثبیت اراضی کشاورزی و حدنگاری، ما و سازمان امور اراضی به ادبیات مشترکی رسیده‌ایم و امیدوارم با انعقاد توافق‌نامه‌ای جدید، بحث تثبیت مالکیت‌ها و صدور اسناد با شتاب بیشتری انجام شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید