Iranian Agriculture News Agency

سنددار کردن اراضی کشاورزی مانع زمین‌خواری است

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به مزایای سنددار شدن اراضی کشاورزی، گفت: سنددار کردن اراضی کشاورزی ایجاد بستر مناسب در راستای خدمت‌رسانی بهتر به کشاورزان و همچنین جلوگیری از معضل زمین‌خواری است.

سنددار کردن اراضی کشاورزی مانع زمین‌خواری است

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان غربی، مجتبی قلنجی بیان کرد: از ابتدای اجرای قانون رفع تداخلات اراضی کشاورزی از سال ۹۴ تاکنون، ۱۴۰۳ پلاک (قریه) به مساحت بیش از یک‌میلیون و ۷۷۱ هزار و ۴۵۲ هکتار از اراضی بهره‌برداران، در راستای اجرای رفع تداخلات، به ادارات ثبت‌اسناد و املاک استان جهت اصلاح سوابق و صدور اسناد اراضی کشاورزی ابلاغ‌شده است. 

وی افزود: به‌منظور اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، از سال ۱۴۰۱ تاکنون، هشت هزار و ۷۵۴ فقره پرونده به مساحت۱۳ هزار و ۶۶۹ هکتار از اراضی کشاورزی، تثبیت مالکیت و سنددار شده است.

قلنجی بابیان اینکه آذربایجان غربی یکی از سه استان برتر کشوری درزمینهٔ صدور اسناد اراضی کشاورزی و رفع تداخلات است، توضیح داد: صدور سند برای اراضی کشاورزی ازجمله مهم‌ترین پیش‌نیازهای اقتصادی شدن کشاورزی محسوب می‌شود و بخش عمده‌ای از مشکلات مالی کشاورزان با صدور سند تک‌برگ کشاورزی قابل‌حل است.

این مسئول با اشاره به‌ضرورت افزایش تعامل و هماهنگی بین دستگاه اجرایی ذی‌ربط در این زمینه، تأکید کرد: مشکلات و چالش‌های موجود به‌منظور تسریع در صدور اسناد اراضی کشاورزی استان باید شناسایی و برنامه‌ریزی دقیق‌تری برای تسریع در عملیات اجرایی کار تا پایان سال جاری انجام‌ گیرد.

وی یادآور شد: آذربایجان غربی در رفع تداخلات اراضی ملی با زراعی قدم‌های مطلوبی برداشته است که تاکنون به مساحت بیش از یک‌میلیون و ۷۷۱ هزار و ۴۵۲هکتار از اراضی دارای تداخل مطرح و موردبررسی قرارگرفته که به میزان۱۸۰ هزار و ۵۷۴ هکتار رفع تداخل شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید