Iranian Agriculture News Agency

تاکید بر افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی مراغه

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اشاره به محدودیت منابع آبی در سطح استان، بیان کرد: افزایش بهره‌وری و تغییر شیوه‌های آبیاری در بخش کشاورزی مراغه ضروری است.

تاکید بر افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی مراغه

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، شهرام شفیعی در آیین تکریم و معارفه سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی مراغه که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، بیان کرد: در این زمینه انتقال یافته‌های جدید علمی به مزارع و باغات که جزو رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی است، راهگشا به نظر می‌رسد.

وی ابراز امیدواری کرد که جهاد کشاورزی مراغه با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد، در زمینه افزایش بهره‌وری آب پیشرو باشد و ادامه داد: نظارت و کنترل بازار، تامین امنیت غذایی و حفاظت از آب و خاک و زنجیره غذایی نیز مهم‌ترین اولویت‌های جهاد کشاورزی است.

معاون استاندار آذربایجان‌شرقی و فرماندار ویژه شهرستان مراغه نیز با اشاره به جایگاه بخش کشاورزی این شهرستان، گفت: این بخش در مراغه نقش مهمی در تحقق شعار سال با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» دارد زیرا در کنار بخش گردشگری جزو محورهای توسعه شهرستان محسوب می‌شود.

مرتضی مینویی افزود: مراغه در تولید محصولات باغی و همچنین وسعت باغات قطب کشاورزی آذربایجان‌شرقی است و محدودیت منابع آبی بزرگترین مشکل این بخش به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه بخش اعظمی از باغات و مزاع شهرستان همچنان به‌صورت سنتی آبیاری می‌شود، اضافه کرد: افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی شهرستان ضامن توسعه روزافزون منطقه و امنیت غذایی است.

مینویی با تاکید بر ضرورت راه‌اندازی صندوق حمایت از توسعه کشاورزی مراغه توضیح داد: ۴۹ درصد از اعتبارات این صندوق دولتی است و پرداخت سریع و آسان تسهیلات ارزان‌قیمت به بهره‌برداران حقیقی و حقوقی با کمترین پیچیدگی از جمله مزیت‌های فعالیت آن محسوب می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه خشکسالی و بیمه نکردن محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر، کشاورزان مراغه را با مشکلات اقتصادی روبرو کرده و مدیریت جهاد کشاورزی در چنین شرایطی از حساسیت بسیار برخوردار است.

در این جلسه از زحمات سعید خیراندیش قدردانی و هادی خرسندی به‌عنوان مدیر جدید جهاد کشاورزی مراغه معرفی شد.

مراغه بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و بیش از ۲۰ هزار هکتار باغ دارد؛ این شهرستان، قطب تولید سیب و دارای جایگاه ویژه در تولید محصولاتی چون بادام، گردو، آلبالو، زردآلو، هلو، انگور، آلوچه، غلات، شیر و گوشت است.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید