Iranian Agriculture News Agency

هفت لاین جدید در کشور تا آخر سال برای گندم معرفی می‌شود

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: استان آذربایجان شرقی و کرمانشاه جزء استان‌هایی هستند که بالاترین تنوع ژنتیکی رقم در آن‌ها وجود دارد.

هفت لاین جدید در کشور تا آخر سال برای گندم معرفی می‌شود

  به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، مظفر روستایی در جلسه طرح اجرای جهش تولید در دیمزارها که به ریاست اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی برگزار شده بود، با اعلام این مطلب گفت: برای اینکه پایداری تولید تداوم یابد نیاز به بسترسازی است که خوشبختانه با مدیریتی که در استان فراهم شده است این کار انجام شده است.

وی افزود: برای رسیدن به پایداری تولید، کارشناسان حتما باید نسبت به مدیریت مزرعه اقدام کنند. اگر در زمان کشت به مدیریت از نظر تغذیه، کود پایه، سم و ... دقت نکنیم سال بعد دچار مشکل می‌شویم. الان زمان زمان تصمیم‌گیری است و بهترین زمان است که تنش‌ها را کنترل کنیم.

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور ادامه داد: دستورالعمل‌های فنی کاشت، داشت و برداشت توسط موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور تدوین شده است و در اختیار سازمان‌های جهاد کشاورزی قرار گرفته است. در حبوبات و جو رقم‌های خوبی معرفی شده است که امیدواریم امسال با برنامه‌ریزی که انجام شده است کشت شود.

روستایی خاطرنشان کرد: پایگاه های نوآوری که سال گذشته در استان ایجاد شده بود در سطح کشور بی نظیر بود، امسال هم علاوه بر آن‌ها، می‌خواهیم سایت‌های ترویجی- توسعه را گسترش بدهیم تا الگویی برای استان‌های دیگر نیز باشد.

وی یادآور شد: پایداری تولید در شرایط دیم یکی از مولفه‌هایش مقاومت به تنش‌های محیطی است. خوشبختانه استان آذربایجان شرقی و کرمانشاه جزء استان‌هایی هستند که بالاترین تنوع ژنتیکی رقم در آن‌ها وجود دارد. ارقامی که برای مناطق سرد و معتدل معرفی می‌شود از استان ما است.

روستایی گفت: 46 رقم گندم معرفی شده است که بالای 90 درصد در استان کشت می‌شود. علاوه بر این ارقام، هفت لاین جدید تا آخر سال برای گندم معرفی می‌شود که توسط شرکت‌های تولیدکننده بذر به عرصه رفته است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید