Iranian Agriculture News Agency

وزارت کشاورزی در زمینه زعفران نظارت جدی کند

ایانا-خراسان جنوبی : نماینده مردم قائنات در مجلس با بیان اینکه زعفران برخی شهرها بنام قائنات به فروش می‌رسد، گفت: عدم ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به فرآوری زعفران مانعی برای ارزآوری بهینه در این راستا است.

زعفران برخی شهرها به نام قائنات به فروش می‌رسد

به گزارش «ایانا» فرهاد فلاحتی، درباره وضعیت زعفران در کشور، گفت: کیفیت زعفران قائنات ازنظر وضعیت استاندارد تولید حفظ شده است و این امر باعث می‌شود زعفران دیگر مناطق کشور نیز به نام زعفران قائنات بفروش برود.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ممانعتی برای تولید زعفران در مناطق مختلف کشور وجود ندارد، اما چرخه کامل زعفران در کشور نیازمند تعریف است؛ زیرا متأسفانه چرخه زعفران در کشور به طریق کامل وجود ندارد.

وی ادامه داد: صادرات زعفران بر مبنای توسعه فرآوری این محصول ناب باید شکل بگیرد تا بتوان از محصولی همچون زعفران درآمد با ارزش افزوده کسب کرد.

فلاحتی افزود: ارائه زعفران قائنات با بسته‌بندی شکیل می‌تواند، طلای سرخ را با ارزش افزوده بالا در عرصه بین‌المللی به فروش برساند؛ بنابراین باید نگاه ویژه به صنایع تبدیلی و فرآوری محصول داشته باشیم.

 

زعفران قائنات ظرفیت بالایی برای حضور در بازارهای اروپایی و آسیایی دارد

وی ادامه داد: زعفران قائنات توان و ظرفیت بالا برای حضور در بازارهای اروپایی و آسیایی دارد و درآمدزایی بهینه‌ای ایجاد خواهد کرد؛ اما متأسفانه هنوز زعفران ناب ایرانی روی دست کشاورزان می‌ماند.

 

روش کاشت، داشت و برداشت زعفران در کشور ما هنوز سنتی است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: فرآوری زعفران در کشور به نحو مطلوب شکل نگرفته است و این در حالی است که سیستم دانش‌بنیان کشور جدی به این عرصه ورود نکرده است و از همین رو کاشت، داشت و برداشت زعفران در کشور ما سنتی است؛ بنابراین باید فکر اساسی برای محصولی همچون زعفران کرد.

فلاحتی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی در زمینه زعفران نظارت جدی کند تا بتوان زعفران را با برند شناخته شده اقتصادی در دنیا معرفی کند.

وی با بیان اینکه زعفران برخی شهرها به نام قائنات به فروش می‌رسد یادآور شد: عدم ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به فرآوری زعفران مانعی برای ارزآوری بهینه در این راستا است./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید