Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت:

شبکه آبیاری دشت قزوین در کشور کم‌نظیر است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: شبکه آبیاری دشت قزوین در کشور کم نظیر و بی رقیب است که با برنامه‌ریزی انجام گرفته عملیات احیا و پایدارسازی این دشت آغاز شده است.

شبکه آبیاری دشت قزوین در کشور کم‌نظیر است

به گزارش خبرنگار ایانا در قزوین محمدحسین عطایی، در مراسم گرامیداشت هفته جهادکشاورزی که با حضور صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی، آیت‌‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین، فاطمه محمدبیگی و رجب رحمانی نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، علی رحمانی معاون اقتصادی استاندار، مدیران کل استان و دستگاه‌های تابعه ، معاونین و مدیران و کارشناسان سازمان جهادکشاورزی در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، افزود: احیای دشت قزوین را با اجرای برنامه‌های علمی و کارشناسی و اصلاح الگوی کشت و توسعه آبیاری مدرن محقق خواهیم کرد.

وی  به افتتاح طرح‌های هفته جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: در هفته جهاد کشاورزی ۴۷ طرح با اعتباری بالغ بر ۲۱۵ میلیارد تومان افتتاح می‌شود که با بهره‌برداری از این طرح‌ها ضمن بهره‌مندی دو هزار و ۹۹۹ خانوار، زمینه اشتغال ۱۹۸ نفر به صورت پایدار و ۲۱۵  نفر به صورت ‌تثبیت اشتغال فراهم شده است.

عطایی در ادامه  با بیان اینکه  طی ۵۰ سال بهره‌برداری از دشت قزوین تبعات مثبت و منفی زیادی داشته و بایستی توجه ویژه‌ای به آن شود افزود: بخش کشاورزی متولی امنیت غذایی و کمی و کیفی غذای مردم است البته طی این ۵۰ سال در برخی مقاطع طرح‌هایی خرد با هدف ایجاد اشتغال انجام شده و باید توجه ویژه‌ای شود چرا که اگر کشاورزی زمانی از حالت اولیه و تولید انبوه خارج و معیشتی می‌شود مشکلاتی برای خود ایجاد می کند ضمن اینکه به اشتغال کمک کند بنابراین باید نقطه وسط این دو بخش را پیدا کنیم.

عطایی افزود: سابقه دشت قزوین در کشاورزی بسیار شاخص و برجسته است و شبکه دشت آبیاری در اجرا بی نظیر است و و حفظ این شبکه را بایستی مورد توجه قرار  گیرد و اقدامات تجمیع اراضی و ۱۶ هزار هکتار اراضی تجمیعی یک کار ارزشمند است که انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : بر اساس قانون افزایش بهره‌وری در سال ۸۹ و با تکیه بر شعار سال «مهار تورم و رشد تولید» بی تردید از مسیر ارتقای بهره‌وری می‌گذرد و ارتقای بهره‌وری و اصلاح الگوی تولید دورکن قانون افزایش بهره‌وری است.

عطایی تاکید کرد: نجات دشت قزوین باید مورد توجه قرار گیرد تا شاهد توسعه بخش کشاورزی باشیم.

وی یادآور شد: برنامه رتبه‌بندی مراکز جهاد کشاورزی در دستور کار این سازمان است و قرار بر این است این مراکز بر اساس  نوع کار و عملکرد آن‌ها  شاخص تعیین شود  و تلاش بر این است تا با اتکا به تشکل‌ها، اصلاح و تقویت تشکل‌های کشاورزی در راستای توسعه بخش حرکت کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید