Iranian Agriculture News Agency

عابر بی احتیاط 158 تن محصول کشاورزی را به آتش کشید

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا گفت: بر اثر بی احتیاطی یک عابر، هشت تن محصول گندم و جو آماده برداشت و 150 تن انگور باغات این شهرستان در آتش سوخت.

عابر بی احتیاط 158 تن محصول کشاورزی را به آتش کشید

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، صدیقه مویدی با اشاره به اینکه این آتش سوزی در تاریخ نهم تیرماه سال جاری در روستای جعفرآباد شهرستان بیضا رخ داد، بیان کرد: عامل اصلی این حادثه پرتاب سیگار روشن در مزرعه خشک شده کنار جاده بود که باعث شد پنج هکتار از باغ های انگور و دو هکتار از مزارع گندم و جو طعمه حریق شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است، ادامه داد: طبق برآورد کارشناسان جهاد کشاورزی صاحبان این اراضی به میزان 11 میلیارد و 380 میلیون ریال دچار خسارت شدند.

مویدی با بیان اینکه حضور به موقع نیروهای مردمی و اهالی روستا از گسترش بیشتر آتش جلوگیری کرد، بر بیمه کردن محصولات کشاورزی توسط روستاییان تاکید کرد و گفت: کشاورزان باید نسبت به بیمه کردن محصولات خود اقدام کنند تا در صورت بروز چنین حوادثی متحمل ضرر و زیان جبران ناپذیر نشوند.

وی توضیح داد: مزارع کشاورزی با توجه به گرم شدن هوا مستعد آتش سوزی هستند که در این خصوص لازم است کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش مزارع به طور جد پرهیز کنند که این کار علاوه بر آسیب رساندن به خاک و ایجاد آلودگی زیست محیطی، در برخی مواقع موجب سرایت آتش به مراتع نیز می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بیضا خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از وقوع آتش سوزی در مزارع، باغ‌ها و عرصه‌های منابع طبیعی، مردم و مسافرین در هنگام تردد از کنار اراضی کشاورزی، مراجعه و اتراق در بوته زارها و عرصه‌های جنگلی از روشن کردن آتش، رها کردن وسایل شیشه‌ای و ته سیگار خودداری کنند.

شهرستان بیضا دارای هزار و 600 هکتار باغ انگور و 27 هزار هکتار مزارع گندم و جو است.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید