Iranian Agriculture News Agency

مجری طرح پنبه خبر داد:

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال جاری برنامه کشت 110 هزار هکتار پنبه در کشور طرح ریزی شده است، گفت: برای تحقق کشت قراردادی 100 درصدی پنبه کارخانجات پنبه پاک کنی، صنایع نساجی و برخی از شرکت های بزرگ و فعال ورود کرده‌اند.

کشت قراردادی پنبه در اراضی کشور کلید خورد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، ابراهیم هزار جریبی در نشست تبیین کشت قراردادی پنبه که با حضور رئیس این سازمان و برخی از معاونین و مدیران ارشد برگزار شده بود، تصریح کرد: تامین قسمتی از نهاده های مورد نیاز پنبه کاران، پرداخت حق بیمه کشاورزان، ارائه خدمات کارشناسی و خرید محصول با قیمت توافقی روز از جمله مفاد قرارداد های کشت پنبه است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه کشت پنبه در مناطق گرم جنوب کشور مانند سیستان و بلوچستان از اواخر زمستان شروع شده است، اظهار کرد: کشت پنبه در دیگر استان ها عمدتا در اردیبهشت ما صورت می گیرد از این رو توصیه می شود کشاورزان پنبه کار به کشاورزی قراردادی رجوع و توصیه های فنی کارشناسان را لحاظ کنند.

وی با بیان اینکه استان فارس یکی از مهمترین استان های پنبه کاری کشورمان است که از نظر تولید رتبه اول کشور را دارا است، ابراز کرد: این استان از نظر سطح در رتبه دوم کشور است؛ میانگین عملکرد وش پنبه کشور در سال گذشته 2500 کیلوگرم در هکتار بود که استان فارس جزو سه استانی است که بیش از 3 هزار کیلوگرم عملکرد در هکتار دارد.

او با یادآوری اینکه وزارت جهاد کشاورزی  زراعت پنبه را در ردیف محصولات اساسی اولویت دار خودش قرار داده است، بیان کرد: علاوه بر کشت قرادادی سه بسته حمایتی دیگر با امضای وزیر جهاد کشاورزی برای زراعت پنبه تصویب و به استان های کشور ابلاغ شده است.

 مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی؛ تجهیز و نوسازی کارخانه های پنبه پاک کنی را به منظور کاهش هزینه های فرآوری و افزایش کیفیت پنبه تولیدی را یکی از بسته های حمایتی ابلاغ شده دانست.

به گفته وی؛ تجهیز و نوسازی کارخانه های "بذر دلینته پنبه" که یکی از آنها در شهرستان داراب وجود دارد به عنوان یک بسته حمایتی دیگر در دستور کار قرار گرفته تا با اعطای تسهیلات کم بهره کارخانه ها بتوانند خودشان را نوسازی کنند.

هزار جریبی از تخصیص تسهیلات یارانه دار برای تامین و خرید کمباین های پنبه به عنوان سومین بسته حمایتی ابلاغ شده خبر داد و افزود: برنامه این است که همه استان های کشور در پنبه کاری سهیم باشند؛ استان های اصلی کشت پنبه شامل خراسان رضوی، فارس، اردبیل و گلستان است.

او با بیان اینکه در خرید محصول پنبه قیمت تضمینی وجود دارد، اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی معمولا پایین تر از قیمت بازار است و خود بازار قیمت را تعیین می کند و دولت ورودی به خرید نخواهد کرد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید