Iranian Agriculture News Agency

پیش‌بینی خرید 85 هزار تن گندم در استان سمنان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۸۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

پیش‌بینی خرید 85 هزار تن گندم در استان سمنان

به گزارش خبرنگار ایانا در سمنان، عبدالرحیم تحصیلی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اتخاذ تمهیدات لازم برای خرید تضمینی گندم، بیان کرد: 32 مرکز خرید گندم در سطح هشت شهرستان مستقر شده است.

وی با بیان اینکه خرید گندم ابتدا از غرب استان و از شهرستان‌های گرمسار و آرادان آغاز و در شرق استان و در مناطق کالپوش خاتمه می‌یابد، گفت: سال گذشته 76 هزار و 13 تن گندم در قالب 16 هزار محموله و با ارزش ریالی یک هزار و 143 میلیارد تومان از کشاورزان خریداری و مطالبه آنان نیز پرداخت شد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان با اشاره قیمت خرید تضمینی گندم در سال‌جاری بیان کرد: بر اساس شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی گندم امسال 17 هزار و 500 تومان با افت مفید چهار درصد و افت غیر مفید یک درصد تعیین شده است.

تحصیلی با بیان اینکه پارامترهای متعددی در تعیین قیمت اثرگذار هستند، خاطرنشان کرد: درصد سن‌زدگی یکی از این پارامترها است و امسال محموله بیشتر از چهار درصد نیز خریداری می‌شود، اما 350 تومان از قیمت گندم کاسته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سن‌زدگی روی شبکه پروتئینی و کلونی گندم اثر منفی می‌گذارد و در آرد نانوایی این خاصیت به عنوان یکی از شاخص‌های کیفیت سنجیده می‌شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان با بیان اینکه در خرید تضمینی گندم اقدامات قبل، حین و بعد از خرید تضمینی انجام می‌شود، گفت: قبل از خرید فراخوان برای کشاورزان با نام مراکز خرید از تمامی دستگاه‌هایی که می‌توانند مشارکت داشته باشند انجام می‌شود.

تحصیلی خاطرنشان کرد: در مراکز خرید 64 نفر به‌عنوان نماینده عالی دولت، رویت سنگی و ارزیابی امور خرید را رصد می‌کنند.

ظرفیت 280 هزار تنی ذخیره‌سازی گندم در استان سمنان

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان سمنان افزود: ظرفیت ذخیره‌سازی گندم استان سمنان 280 هزار تن است.

تحصیلی گفت: 150 هزار تن توسط بخش خصوصی و 130 هزار تن مربوط به مراکز دولتی است.

وی با اشاره به آماده‌سازی سیلوی یکصد هزار تنی گرمسار، یادآور شد: با بهره‌برداری از این مکان ظرفیت ذخیره‌سازی افزایش و به 380 هزار تن افزایش می‌یابد.

 

خبرنگار: آذر پژمان

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید