Iranian Agriculture News Agency

دانش‌بنیان کردن رکن اساسی افزایش بهره‌وری تولید

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان گفت: مهمترین رکن افزایش بهره‌وری، دانش‌بنیان کردن از طریق فناوری روز است که این علم توسط نخبگان، محققان و دانشمندان تولید می‌شود.

دانش‌بنیان کردن رکن اساسی افزایش بهره‌وری تولید

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، سید بهرام اندرزیان در  همایش هم‌اندیشی با نخبگان بخش کشاورزی در خصوص معرفی دستاوردها و چالش‌های کشاورزی استان خوزستان گفت: در هر کشوری امنیت ملی در گرو امنیت غذایی است و یکی از حربه‌های دشمن برای ضربه زدن به کشور رقیب از راه امنیت غذایی است.

وی افزود: علاوه بر امنیت غذایی منابع تولید اعم از آب، خاک، ژنتیک گیاهی و جانوری باید حفظ و به نسل‌های دیگر انتقال داده شود.

وی خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی، گرمایش کره زمین، خشکسالی‌ها و سیلاب‌ها روز به روز شرایط تولید را سخت‌تر می‌کند.

اندرزیان با بیان اینکه در شرایط کنونی که منابع تولید در حال کاهش است برای افزایش تولید مواد غذایی به ازای هر واحد تولید باید بهره‌وری را افزایش داد، گفت: مهم‌ترین رکن افزایش بهره‌وری، دانش‌بنیان کردن از طریق فناوری روز است که این علم توسط نخبگان، محققان و دانشمندان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: روش‌ها و سیستم‌های سنتی دیگر جوابگوی افزایش تولید نیست و باید از روش‌های نوین مانند هوشمند سازی استفاده کرد و در این راستا نخبگان کشاورزی به فناوری کشاورزی ورود کرده‌اند.

اندرزیان توضیح داد: یکی از چالش‌های اصلی ما نبود اعتبار کافی برای استفاده از فناوری‌های نوین و دانش بنیان کردن بخش کشاورزی است به طوریکه در سال گذشته 50 درصد اعتبار تخصیص یافته در این حوزه جذب نشد.

وی یادآور شد: ما از شرکت‌های دانش‌بنیان، کشاورزان پیشرو و نخبگانی که ایده و محصول دارند استقبال حمایت می‌کنیم.

 

خبرنگار: ندا خاکی زاده

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید