Iranian Agriculture News Agency

شناسایی و رسیدگی بیش از هزار و 400 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در خوزستان

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: هزار و 473 مورد تغییرکاربری غیرمجاز شناسایی و به استناد احکام و دستورات قضایی صادره مساحت 5.8 هکتار مستحدثات غیرمجاز در اراضی کشاورزی رسیدگی شده است.

شناسایی و رسیدگی بیش از هزار و 400 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، مدیر امور اراضی سازمان به تشریح عملکرد این اداره در سال 1401 و پنج ماه ابتدای سال جاری پرداخت و گفت: یکی از اهداف اصلی و مهم امور اراضی استان، حفظ اراضی کشاورزی و جلوگیری از هرگونه تغییر کاربری، ساخت و ساز غیرمجاز و خرد شدن اراضی کشاورزی است.

سراج‌الدین میرقائد با بیان اینکه حفظ کاربری اراضی کشاورزی به‌عنوان ضامن امنیت غذایی و استقلال کشور است، افزود: برنامه‌های این مدیریت برای مقابله با تغییر کاربری‌های غیر مجاز بر حول سه محور فرهنگی و ترویجی، پیشگیری و اعمال قانون نسبت به متخلفان متمرکز است.

وی افزود: در راستای اجرای قانون حفظ کاربری از سال گذشته تاکنون هزار و 473 مورد تغییرکاربری غیرمجاز شناسایی و به استناد احکام و دستورات قضایی صادره مساحت 5.8 هکتار مستحدثات غیرمجاز در اراضی کشاورزی رسیدگی شده است .

میر قائد از اهداف دیگر این اداره را اجرایی کردن قانون رفع تداخلات اراضی ملی، دولتی و مستثنیات اشخاص بیان کرد که سبب کاهش اختلافات کشاورزان و تعیین تکلیف اراضی کشاورزی و تثبیت مالکیت دولت در اراضی ملی شده است.

وی خاطرنشان کرد:  در این راستا از سال گذشته تاکنون 264 هزار و 659 هکتار اراضی رفع تداخل شده‌اند.

 میرقائد بازدید و نظارت بر اجرای طرح‌های دارای مجوز تغییر کاربری و موافقت‌نامه‌های صادره جهت تعیین میزان پیشرفت فیزیکی و جلوگیری از انحراف اجرایی آن‌ها را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان و اضافه کرد: در این راستا تعداد 578 مورد به مساحت 573 هکتار بازدید انجام شده است. 

وی ادامه داد: در راستای حمایت از تولید و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی حدود 648 هکتار اراضی ملی و دولتی در قالب طرح‌های کشاورزی و غیرکشاورزی واگذار شده است.

میرقائد ادامه داد: پس از واگذاری، نظارت بر اراضی واگذار شده نیز به‌منظور بررسی پیشرفت فیزیکی طرح  براساس طرح مصوب ارائه شده و نیز جدول زمان‌بندی آن یکی دیگر از وظایف اساسی این مدیریت است که در این راستا تعداد هزار و 237 مورد به مساحت 65 هزار و 870 هکتار بازدید انجام شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید