Iranian Agriculture News Agency

طهماسبی پیشنهاد داد:

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در جلسه بررسی و برنامه‌ریزی پروژهای معاونت باغبانی برای احیا دریاچه ارومیه پیشنهاد تشکیل سازمان عمرانی دریاچه ارومیه را ارائه داد.

سازمان عمرانی دریاچه ارومیه تشکیل شود

به گزارش خبرنگار ایانا، محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در جلسه بررسی و برنامه‌ریزی پروژه‌های معاونت باغبانی برای احیا دریاچه ارومیه گفت: به منظور ساماندهی فعالیت‌های کشاورزی و سایر فعالیت‌های مرتبط در حوزه دریاچه ارومیه، باید سازمان عمرانی دریاچه ارومیه ایجاد شود.

وی گفت: برنامه‌ریزی پروژه‌های معاونت باغبانی برای احیا دریاچه ارومیه بین حوزه‌ای است و اگر  چارچوب مناسب آن دیده نشود؛ قطعاً بعد از پیاده و اجراسازی بواسطه عدم پیگیری از هم خواهد پاشید.

به گفته طهماسبی برنامه‌ریزی‌های انجام شده در معاونت باغبانی در راستای کاهش مصرف آب و کاهش مخاطرات محیطی در سال جاری است که در این راستا، توسعه محیط‌های کنترل شده به خصوص اجرای سایبان ها مدنظر قرار دارد.

وی پیشنهاد کرد: به منظور آشنایی باغداران منطقه با آثار و فواید این سازه‌ها در 22 شهرستان حوزه آبریز دریاچه ارومیه در سال جاری یک پایلوت با سطحی حداقل یک هکتار احداث شود.

طهماسبی اظهار کرد: براساس طرح ارائه شده از سوی معاونت باغبانی به ستاد احیاء دریاچه ارومیه، به منظور تامین تسهیلات ارزان قیمت از محل اعتبارات در اختیار دولت (صندوق توسعه ملی) ردیف ویژه ای برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه پیشنهاد شده که این پیشنهاد به دولت و سازمان برنامه و بودجه  نیز ارسال شده است.

وی با اشاره به پیشنهاد کشت گیاهان دارویی در حوضه دریاچه ارومیه، گفت: برای کاهش مصرف آب می‌توان کشت گیاهان دارویی در این حوضه را توسعه و به‌عنوان جایگزین بعضی از کشت‌ها به کشاورزان ارائه‌ داد که البته در این خصوص باید آموزش‌های لازم به کشاورزان ارائه شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید