Iranian Agriculture News Agency

معاون تولیدات گیاهی سازمان چای کشور اعلام کرد:

خرید تضمینی بیش از 140 هزار تن چای تا پایان مهر ماه سال جاری

معاون تولیدات گیاهی سازمان چای کشور با بیان اینکه امسال رکورد تولید چای زده می‌شود، گفت : پیش‌بینی می‌شود تا پایان مهر ماه سال جاری بیش از 140 هزار تن خرید تضمینی برگ سبز چای انجام شود.

خرید تضمینی بیش از 140 هزار تن  چای تا پایان مهر ماه سال جاری

فرهاد سازنده در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا با اشاره به طرح احیای باغات چای بیان کرد: یک طرح پنج ساله داریم که 6 هزار هکتار از باغات که ساختار نامناسبی در بازه زمانی 1379 تا 1383 داشته‌اند و از چرخه تولید خارج شده بودند را احیا کنیم.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به شعار سال این طرح ارائه شده است. در صورت تامین اعتبارات و تخصیص ردیف بودجه، می‌توانیم سالانه هزار و 200 هکتار از این باغات را به چرخه تولید بازگردانیم. این طرح در جهت رشد تولید و خروج ارز از کشور است.

سازنده ادامه داد: برای هر هکتار از باغات که کشاورزان احیا کنند، بر اساس تورم اعلام شده توسط مرکز آمار، اعتبارات را افزایش می‌دهیم. سال گذشته 35 میلیون تومان برای احیای هر هکتار باغ پرداخت می‌شد و اگر کشاورز  پس از احیا باغ را شخم می‌زد، 10 میلیون تومان نیز برای شخم و نگهداری باغ پرداخت می‌شد.

معاون تولیدات چای سازمان چای کشور به اشاره اقدامات به‌باغی بیان کرد: در این حوزه طرحی ارائه شده که متاسفانه ردیف بودجه‌ای که برای این طرح در نظر گرفته شد تا به کشاورزان وام با دو سال تنفس پرداخت شود، تا کنون محقق نشده است.

تسهیلات سازمان چای به کشاورزان

سازنده در ادامه با بیان اینکه نگاه دولت به صنعت چای بسیار مثبت است، اضافه کرد: با توجه به مشکلاتی که وجود دارد، ما هر ساله برای کشاورزانی که باغ خود را کف‌بر می‌کنند، در هر هکتار 25 میلیون تومان و با شخم 30 میلیون تومان و کشاورزانی که باغ خود را کمر بر می‌کنند، در هر هکتار 20 میلیون تومان و با شخم 25 میلیون تومان وام و تسهیلات پرداخت می‌کنیم.

وی بیان کرد: علاوه بر این، در شش ماهه دوم برای تغذیه و نگهداری باغ‌ها برای هر هکتار چهار میلیون تومان از طریق صندوق توسعه چای  وام پرداخت می‌شود. به این معنا که ادارات و کشاورزانی که متقاضی هستند به راحتی حتی به صورت خانوادگی ضامن می‌شوند و به ازای هر هکتار برای خرید کود و سایر ملزومات جاری به کشاورز، مبالغی پرداخت می‌شود. سال گذشته حدود 19 میلیارد تومان در این بخش وام پرداخت شده است و امسال این عدد قطعا افزایشی خواهد بود.

معاون تولیدات گیاهی سازمان چای کشور اضافه کرد: سازمان چای برای بهداشتی کردن کارخانجات و همچنین خرید ماشین آلات کشاورزی برای باغداری تسهیلات پرداخت می‌کند.

وی افزود: در سال گذشته حدود 150 دوره آموزشی از غرب گیلان تا غرب مازندران از روستاهای متقاضی در حوزه کاشت، داشت و برداشت و تولید در کارخانه‌های چای به‌منظور تولید چای با کیفیت برگزار شد که امسال این عدد افزایشی خواهد بود.

چای ایرانی سالم‌ترین چای تولیدی جهان

معاون تولیدات چای سازمان چای کشور با اشاره به شرایط خرید تضمینی چای بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال با شرایط جوی بسیار مطلوب موجود، با توجه به اینکه سازمان چای از سال 89 خرید تضمینی انجام می‌دهد، امسال قطعا رکورد تولید زده شود و تا پایان مهر ماه سال جاری بیش از 140 هزار تن خرید تضمینی انجام می‌شود.

سازنده در پایان تاکید کرد: مطلوب است هموطنانمان در راستای حمایت از تولید داخل از چای ایرانی که برابر اعلام سازمان خوار وبار جهانی(فائو ) سالم‌ترین چای تولیدی جهان است، مصرف کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید