Iranian Agriculture News Agency

در گفتگو با ایانا مطرح شد:

برندسازی سرآغاز ورود به بازارهای بین‌المللی است

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور گفت: ما به دنبال برندسازی برای محصولات زنبورداران هستیم تا با این اقدام محصول سالم و باکیفیتِ قابل‌رقابت با محصولات بین‌المللی را تولید کنیم تا جای پای خود را در بازار منطقه و خارج از منطقه بازکنیم که تنها راه آن تولید محصول سالم است.

فعالیت 250 تعاونی زنبورداری در کشور

مهندس فرهاد مشیرغفاری مشاور معاون وزیر و مجری طرح توسعه زنبورداری کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با فعالیت تعاونی‌ها در بخش زنبورداری اظهار کرد: 250 تعاونی زنبورداری در کشور وجود دارد که شامل 26 اتحادیه استانی و یک اتحادیه سراسری و همچنین صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور که ۴۸ درصد سهام آن متعلق به دولت است، می‌شود که امیدواریم به کمک این بخش‌ها بتوانیم کمک شایانی به زنبورداری و تولیدکنندگان انجام دهیم.

وی افزود: تولید زنبوردارها باید از کانال شبکه عظیم تشکل‌ها و تعاونی‌ها ساماندهی و فرآوری شود و شرایط صادرات و عرضه در داخل محیا شود که یکی از کارهای ما ساماندهی این مرحله و روند آن است تا منفعت فروش به زنبوردار برسد.

مشیرغفاری با اشاره به این نکته که منفعت تولید برای زنبورداران کم است، تصریح کرد: در حال حاضر قیمتی که زنبوردار محصول خود را می‌فروشد باقیمت بازار همخوانی ندارد و درصد کمی از سود تولید نصیب زنبورداران می‌شود و منافع به جیب واسطه‌ها می‌رود.

وی ادامه داد: به همین منظور ما به دنبال برندسازی برای محصولات زنبورداران هستیم تا با این اقدام محصول سالم و باکیفیتِ قابل‌رقابت با محصولات بین‌المللی را تولید کنیم تا جای پای خود را در بازار منطقه و خارج از منطقه بازکنیم که تنها راه آن تولید محصول سالم است.

مجری طرح توسعه زنبورداری کشور تاکید کرد: این اقدام ازلحاظ ارزآوری به نفع کشور خواهد بود و کشورهای آفریقایی بسیاری در حال حاضر هم خواهان محصولات ایران هستند. آفریقای جنوبی در قالب هلدینگ با صندوق حمایت از توسعه زنبورداری وارد مذاکره شده‌ و در مرحله نهایی شدن است و منتظر تائید دولت‌های ۲ کشور هستیم تا قرارداد مابین صندوق حمایت از توسعه زنبورداری و افریقای جنوبی نهایی شود.

وی افزود: در این صورت این کشور بالغ‌بر ۵۰۰۰ تن عسل در سال نیاز دارد و ما هم در قبال آن چوب برای ساخت کندوها وارد خواهیم کرد.

مشیرغفاری در رابطه با ثبت برند اکسیر اذعان داشت: برند اکسیر به نام تعاونی‌های زنبورداری کشور توسط صندوق حمایت از زنبورداری به ثبت رسیده و حدود ۱۰ فروشگاه به همین نام در کشور مشغول به فعالیت هستند.

وی در ادامه عنوان کرد: بخش غیردولتیِ سهام صندوق توسعه زنبورداری، سرمایه‌های 250 تعاونی سطح کشور است و هرچه این برند رشد کرده و سود بیشتری داشته باشد به این تعاونی‌ها تعلق می‌گیرد. برندهایی که پس‌ازاین تشکیل شود هم باید موردحمایت قرار گیرد.

مسیر رسیدن سود به زنبورداران باید تسهیل و تسریع شود

مشاور معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید به اینکه باید در هر شرایطی منافع زنبورداران مدنظر باشد، اذعان داشت: انجمن زنبورداران که تشکیل‌شده عموماً یا زنبوردار هستند و یا در سیستم دولتی مرتبط با بخش زنبورداری عضو هستند و در تمام جلسات از این انجمن دعوت می‌کنیم تا در سیاست‌گذاری‌ها به ما کمک کنند. تشکلی هم در کنار اتحادیه و صندوق توسعه به ما در این امر کمک می‌کند. هر اتفاقی در رابطه با زنبور بیفتد باید باهدف توسعه زنبورداری و به نفع زنبوردار باشد و هر بخشی در این زمینه فعالیت و سرمایه‌گذاری کند ما از آن حمایت می‌کنیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید