Iranian Agriculture News Agency

کیانی راد تشریح کرد:

رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، اهداف و برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در سال جهش تولید را تشریح کرد.

اهداف و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال «جهش تولید»

به گزارش خبرنگار ایانا، علی کیانی راد رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در ویدیو کنفرانس اجلاسیه کشوری مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، با محوریت «سال جهش تولید» اظهار کرد: مقام معظم رهبری سال ۹۸ را سال عبور از آزمون‌های دشوار اعلام کردند و ثمره آن قدرتمندتر شدن ملت ایران بود. 

وی افزود: ایشان اعلام کردند هیچ ملتی با راحت‌طلبی به جایی نرسیده و این آزمون‌ها ما را قدرتمند تر می کند.

کیانی راد خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید به فرمایش مقام معظم رهبری، اقدامات بیشتری نسبت به سال قبل باید انجام شود و باید اثر آن در زندگی روزمره مردم محسوس باشد.

رئیس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در رابطه میزان واردات در سال گذشته گفت: ۱۴ میلیارد دلار در سال گذشته صرف واردات کالاهای اساسی شده که 9.3 میلیارد دلار مربوط به بخش کشاورزی بوده و از این میزان ۸ میلیارد دلار آن مربوط به ذرت و دانه های روغنی و ۱.۳ میلیارد دلار مربوط به واردات واکسن های دامی و داروهای بخش دام و طیور بوده است.

وی افزود: قیمت نفت طبق پیش بینی های جهانی حدود ۲۵ دلار خواهد بود و تنها ۴ میلیارد سرمایه برای واردات در سال 99 خواهیم داشت، همچنین تحریم و FATA، باعث شده نتوانیم بر روی نفت ۲۵ دلاری تکیه کنیم.

کیانی راد در رابطه با سال جهش تولید گفت: در سال جهش تولید تنها پروژه هایی که بتواند واردات را کاهش داده و صادرات را افزایش دهد، تصویب خواهد شد. 

وی افزود: از اهداف ما در سال جهش تولید این است که برنامه‌های جهش تولید باید بدون اتکا به منابع دولتی اجرایی شود؛ برنامه‌های در حال تدوین نیز باید حتماً منجر به افزایش تولید و متکی به امکانات داخلی باشد.

کیانی راد در ادامه با بیان این که این برنامه‌ها باید توانایی تامین نیازهای کشور را داشته باشد و ظرفیت‌های راکد را بالفعل کند و به بازارهای خارجی توجه داشته باشد، تصریح کرد: باید حتما از ظرفیت‌های دانش بنیان استفاده شود و این برنامه‌ها باید اثر تحریم ها را خنثی کند و در تأمین منابع مالی باید به محدودیت‌های بودجه‌ای توجه شود که ۱۹ برنامه با این اهداف تصویب شده و هفته آینده به سازمان برنامه و بودجه ارسال خواهد شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید