Iranian Agriculture News Agency

با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاون رئیس جمهور؛

در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، 5 پروژه فناورانه ‏منابع‌طبیعی و آبخیزداری مشترک سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در استان‌های تهران، خوزستان، آذربایجان غربی و گلستان رونمایی و تفاهم‌نامه ایجاد مرکز نوآوری و فناوری منابع‌طبیعی و آبخیزداری توسط رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و رئیس ستاد آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد.

5 پروژه فناورانه ‏منابع‌طبیعی و آبخیزداری رونمایی شد

به گزارش خبرنگار ایانا، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم رونمایی از ۵ پروژه فناورانه ‌منابع‌طبیعی و آبخیزداری مشترک سازمان جنگل‌ها، مراتغ و آبخیزداری کشور و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که امروز یکشنبه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگزار شد، اظهار کرد: سازمان‌جنگل‌ها اقدامات خوبی در زمینه آبخیزداری انجام داده‌ است و شتابی که در زمینه آبخیزداری اتفاق افتاده بسیار ستودنی است.

وی با بیان این که برای امسال، اجرای 800 هزار هکتار عملیات آبخیزداری هدف‌گذاری شده بود، تصریح کرد: در حال حاضر از این عدد عبور کرده‌ایم و تا پایان سال پیش‌بینی می‌شود که به 1.2 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور دست یابیم.

خاوازی گفت: ایجاد مرکز نوآوری هم کار خلاقانه‌ای است اما جنس کار با مراکز دیگر متفاوت است و تیم سازمان جنگل‌ها باید برای درآمدزایی شرکت‌های دانش بنیان که وارد این حوزه می‌شوند، برنامه‌ریزی کنند تا باعث دلسردی و خروج این استارت‌‌آپ‌ها از بخش منابع طبیعی نشوند.

وزیر حهاد کشاورزی تشکیل شورای عالی زاگرس را یک اقدام خوب ارزیابی کرد و افزود: طبق دستوری که رئیس جمهوری برای حفاظت از جنگل‌های زاگرس داده است، شورای عالی زاگرس توسط سازمان جنگل‌ها تشکیل می‌‌شود و با این شورا می‌توان به بهبود شرایط چنگل‌های زاگرس امیدوار شد.

ضرورت جایگزینی گیاهان بومی برای تهیه خوراک دام و طیور

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این مراسم، اظهار کرد: ایران اکوسیستم منحصر به خود را دارد و در 6 سال گذشته تمام تلاش ما بر بومی سازی تکنولوژی‌ها با همکاری بخش خصوصی بوده است.

وی افزود: با تنوع آب و هوایی و تنوع گیاهی به خصوص در حوزه گیاهان دارویی که در کشور وجود دارد باید به دنبال راه‌حل‌های اقتصادی برای توسعه این بخش‌ها باشیم و نباید منتظر اعتبارات و سرمایه‌گذاری‌های بخش دولتی بمانیم.

ستاری با تأکید بر این که باید مدل‌های اقتصادی را توسعه دهیم، عنوان کرد: برای توسعه مدل‌های اقتصادی و بومی سازی، معاونت علمی با تمام توان در کنار فعالان این عرصه خواهد بود تا بتوانیم شرکت‌های دانش بنیان را توسعه دهیم که بتوانند طرح‌های مدنظر را تجاری کنند.

وی با بیان این که ما با دانش می‌توانیم مشکل امنیت غذایی کشور را حل کنیم، گفت: این که تمام دنیا از ذرت و کنحاله سویا برای خوراک دام و طیور استفاده می‌کنند، دلیل موجهی برای استفاده حتمی کشور ما از این دو گیاه نیست، چراکه ساختار این گیاهان با ساختار آب و هوایی ما همخوانی ندارد و ما می‌توانیم به صورت پایلوت گیاهان دیگر را در عرصه‌ها پرورش دهیم و شرکت‌های دانش‌بنیان باید به این مسئله ورود کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور تصریح کرد: پژوهشی به بار می نشیند که بخش خصوصی در آن سرمایه‌گذاری کرده باشد و دولت تنها باید ناظر باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید