Iranian Agriculture News Agency

حسینی در گفتگو با ایانا:

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: در طرح یاوران تولید، محققان معین در کنار مروجان و سایر کارشناسان از مزارع کشاورزان در تمامی مراحل کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت بازدیدهای منظم را انجام داده و توصیه و دستورالعمل‌های لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

«یاوران تولید» بر تمام مراحل تولید برنج نظارت می‌کنند

مریم حسینی رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور در گفتگو با خبرنگار ایانا، در رابطه با طرح یاوران تولید اظهار کرد: طرح یاوران تولید که توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شده دارای اهداف مهمی است که مهمترین آنها، انتقال دانش به عرصه و افزایش تولید در سال جهش تولید است.

وی افزود: در همین راستا موسسه تحقیقات برنج کشور به عنوان یک موسسه ملی با دارا بودن ۵۰ عضو هییت علمی و محقق که همگی ابلاغ محقق معین در پهنه های مختلف را دریافت کرده‌اند، برنامه‌ریزی های لازم را در خصوص همراهی با شالیکاران و سایر بهره برداران عرصه شالیزار در کل کشور انجام داده است.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور تصریح کرد: در این طرح که با رهبری روسای سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌های برنج خیز اجرا می‌شود، محققان معین در کنار مروجان و سایر کارشناسان از مزارع کشاورزان در تمامی مراحل کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت بازدیدهای منظم را انجام داده و توصیه و دستورالعمل های لازم را در اختیار آنها قرار می‌دهند.

وی افزود: در آغاز فصل زراعی بازدیدهای متعددی از خزانه‌های سنتی و مکانیزه انجام و توصیه‌های مربوطه موجب کاهش چشمگیر خسارت در مراحل اولیه کشت شد.

حسینی ادامه داد: هم اکنون نیز همه روزه بازدید از مزارع در پهنه‌های مختلف انجام و گزارش روزانه به منظور  پایش آفات، بیماری‌ها، علف‌های هرز و تغذیه خاک و گیاه انجام می‌شود.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور عنوان کرد: در مرحله برداشت و پس از آن نیز توصیه‌های لازم جهت کاهش ضایعات انجام خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد: سال زراعی ۹۹ که سال جهش تولید نیز نامگذاری شده، شاهد افزایش تولید برنج  در کشور باشیم و بدیهی این مهم صرفا با همکاری همه جانبه در بخش‌های مختلف زنجیره تولید امکان پذیر است. 

حسینی با اشاره به اقدامات موسسه تحقیقات برنج در سال جهش تولید گفت: این موسسه در حوزه تولید بذور طبقات پیش پایه،  اقدام به چند برابر کردن این بذور کرده است.

وی افزود: جهش تولید بذور پیش پایه، امکان برنامه‌ریزی برای تولید سایر طبقات بذر برنج کشور را فراهم می‌کند.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور ابراز امیدواری کرد: انتقال دانش به مزارع و بهره‌بردارن و بکارگیری به موقع توصیه‌های فنی، موجب پایداری و افزایش تولید برنج داخلی شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید