Iranian Agriculture News Agency

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی در گفتگو با ایانا مطرح کرد :

مجتمع پرورش ماهیان گرمایی فسندوز میاندوآب از سال ۷۴ در زمینی به مساحت دو هزار هکتار راه اندازی شده بود که با گذشت ۲۵ سال رکود، این دشت در حال حاضر به پرورش آرتمیا تغییر کاربری داده است.

راه‌اندازی مزرعه پرورش آرتمیا در دشت فسندوز میاندوآب پس از  ۲۵ سال رکود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان غربی، مجتمع پرورش ماهیان گرمابی دشت فسندوز میاندوآب سال ۷۴ با اعتباری در حدود ۲۰ میلیارد ریال و با پرداخت افزون بر شش میلیارد و ۶۹۶ میلیون ریال تسهیلات بانکی احداث‌شده بود که به دلیل کم‌آبی و بی‌توجهی مسئولان به سرانجام نرسید.

به دلیل خشک‌سالی و کم‌آبی و مشکلات اعتباری و اجرایی مجتمع پرورش ماهیان گرمابی فسندوز در شهرستان میاندوآب چندین سال راکد و غیرفعال رها شد تا اینکه در سالهای اخیر با برنامه‌ریزی مدیریت شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی برای بهره‌مندی از امکانات موجود در این مجتمع و استفاده از آب‌های ‌شور چاه های منطقه و آب‌های سطحی زهکش‌های منطقه که قابلیت پرورش آرتمیا در آن‌ها وجود دارد، این منطقه به مکانی برای پرورش آرتمیا تبدیل شده است.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار ایانا، در خصوص جزییات راه اندازی مزارع پرورش آرتمیا در دشت فسندوز میاندوآب با اشاره به ارزش غذایی بالای آرتمیا در صنعت آبزی پروری کشور و ارزش اقتصادی بالای آرتمیا افزود: برای بهره برداری اصولی از آرتمیا که خواستگاه این موجود در آذربایجان غربی است ، پرورش آن به صورت مصنوعی از سال ۹۳ در استان آغاز شده است.

محمدباقر قریشی با بیان اینکه به دلیل ظرفیت بالای استان در زمینه تولید و تکثیر آرتمیا در استان ، مجتمع دو هزار هکتاری دشت فسندوز میاندوآب برای پرورش آرتمیا به روش مصنوعی تغییر فعالیت داده شده است، اظهار کرد: از این مجتمع ۷۰۰ هکتار برای پرورش آرتمیا واگذار شده که ۲۰۰ هکتار از استخر پرورش آرتمیا اسفندماه سال گذشته به بهره برداری رسید.

قریشی با بیان اینکه ۱۳۰۰ هکتار از این مجتمع آماده واگذاری به متقاضیان سرمایه گذاری در این بخش است، عنوان کرد: تأمین آب شور مورد نیاز برای پرورش آرتمیا به دلیل نزدیکی این دشت به دریاچه ارومیه دومین منبع آب شور و آرتمیا در دنیا فراهم شده است.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی با بیان اینکه  در هر هکتار از این مجتمع می‌توان ۱۰۰ کیلو سیست آرتمیا تولید کرد، افزود: آرتمیا در حال حاضر بهترین منبع تغذیه صنعت پرورش میگو و ماهیان خاویاری به همراه ماهیان زینتی در کشور به شمار می رود و در بخش صنعت پرورش میگو تنها منبع تغذیه بوده و تاکنون جایگزینی برای آرتمیا پیدا نشده است.

قریشی ارزش هر کیلو سیست آرتمیا را ۵۰ تا ۱۰۰ دلار عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نیاز کشور به آرتمیا ۷۰ تن در افق توسعه برآورد شده و نیاز سالانه امروز ایران به آرتمیا ۲۵ تن است که بیش از ۹۵ درصد آن از خارج تأمین می‌شود و در صورت بهره برداری اصولی از دشت فسندوز نه تنها نیاز کشور تأمین می‌شود بلکه می‌توان صادرات و ارز آوری خوبی عاید کشور کرد.

مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر بسترهای لازم برای سرمایه گذاری مطمئن در زمینه پرورش، تکثیر و تولید آرتمیا به روش مصنوعی در مجتمع دو هزار هکتاری دشت فسندوز میاندوآب فراهم شده است.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه دومین منبع آب شور و آرتمیا در دنیا به شمار می رود، اظهارکرد: متاسفانه در دو دهه اخیر خشک شدن دریاچه ارومیه موجب شد زیست تنها موجود زنده دریاچه آرتمیا نیز به خطر بیافتد و نتوانیم بهره برداری مناسبی از آرتمیا داشته باشیم. 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید