Iranian Agriculture News Agency

استحصال خاویار برای اولین بار در آذربایجان شرقی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از استحصال خاویار برای اولین بار از مزرعه‌ای در شهرستان جلفا خبر داد.

استحصال خاویار برای اولین بار در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، جواد گوزلی بیان کرد: در حال حاضر تعداد ۶۹ قطعه فیل ماهی ماده با میانگین وزنی حدود ۹۰ کیلوگرم در این مرکز نگهداری می‌شود.

وی افزود: هرسال گله ماهیان دو بار از نظر رسیدگی تخمک‌ها برای استحصال خاویار ارزیابی می‌شوند و طبق آخرین سونوگرافی انجام شده اغلب ماهی‌ها در مرحله سوم رسیدگی جنسی قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود در بهار سال ۱۴۰۳ آماده استحصال خاویار شوند.

گوزلی گفت: طی مهرماه سال جاری یک قطعه ماهی خاویاری از مزرعه فوق با وزن حدود ۹۰ کیلوگرم، طبق نظر دامپزشک و سونوگرافی انجام شده، واجد شرایط لازم برای استحصال خاویار تشخیص داده شد و مقدار ۶ کیلوگرم خاویار خالص برای اولین بار از ماهی خاویاری که کل دوره پرورش و رشد آن در داخل استان سپری شده بود بدست آمد.

وی ادامه داد: استان آذربایجان شرقی یکی از استان‌های پیشرو در زمینه پرورش ماهیان خاویاری است. شروع پرورش ماهیان خاویاری در مزارع استان به‌صورت پایلوت و همچنین به‌صورت پرورش در قفس در سد ارسباران از سال ۹۰ در قالب طرح تحقیقی با همکاری مشترک مرکز تحقیقات بین‌المللی تاسماهیان دریای خزر آغاز شده است.

گوزلی گفت: در این مزارع در سطحی بالغ‌بر سه هزار و 500 متر مربع ماهیان خاویاری برای اهداف تولید گوشت و خاویار پرورش می‌یابند.

وی گفت: تعداد ۱۰ مزرعه پرورش ماهیان خاویاری در استان، شامل دو مزرعه در شهرستان جلفا، چهار مزرعه در شهرستان سراب و در شهرستان‌های میانه، شبستر، مرند و خداآفرین هر کدام یک مزرعه احداث شده است که دو گونه مهم ماهیان خاویاری با نام‌های سیبری و فیل ماهی در آن‌ها پرورش داده می‌شود.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه شهرستان جلفا به دلیل وجود رودخانه دائمی و پر آب ارس همچنین اقلیم مطلوب، از ظرفیت بالایی در امر پرورش ماهیان سردآبی و خاویاری برخوردار بوده و ماهیان تولیدی در این مزارع از کیفیت بالایی در سطح استان برخوردار است.

گوزلی توضیح داد: امروزه پرورش ماهیان خاویاری به دلیل ارزش غذایی، اقتصادی و بازار پسندی بالا و همچنین سرعت رشد و مقاومت بیشتر، امکان پرورش در دماهای بالا و حساسیت کمتر نسبت به عوامل محیطی مورد استقبال آبزی پروران قرار گرفته است.

وی افزود: پیشرفت‌هایی که امروزه در زمینه آبزی پروری در استان مشاهده می‌شود حاصل تلاش و کوشش چند ساله کارشناسان و آبزی پروران استان بوده و اکنون با گذشت بیش از سی سال با تلاش و همت بزرگ مردان عرصه تولید جزو استان‌های برتر در حوزه شیلات هستیم.

حجم ویدیو: 18.69M | مدت زمان ویدیو: 00:02:31
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید