Iranian Agriculture News Agency

کشاورزانی که از الگوی کشت ابلاغی تبعیت کنند حمایت جامع می‌شوند

نشست بررسی مشکلات کشاورزان شهرستان بناب با حضور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

کشاورزانی که از الگوی کشت ابلاغی تبعیت کنند حمایت جامع می‌شوند

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در انتهای سفر یک‌روزه به شهرستان بناب در نشست بررسی مشکلات کشاورزان شهرستان بناب  که با حضور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی، نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی، مسئولین محلی و جمعی از کشاورزان و صاحبان صنایع خشکبار تشکیل شد؛ مشکل اساسی و عمده شهرستان بناب در بخش تولید را کم‌آبی و خشک‌سالی و بحران آب دانست و گفت: باید در یک هماهنگی حداکثری بین همکاران ما در وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و با هماهنگی‌ها و همکاری‌های وزارت کشور و مجموعه استانداری و فرمانداری که همیشه در کنار واحدهای تولیدی هستند انجام‌گرفته و باید برای ارتقای بهره‌وری بخش کشاورزی و بهره‌وری آب تلاش کنیم.

محمدمهدی برومندی بیان کرد: تصمیماتی که در وزارتخانه انجام دادیم برای مصرف آب و استفاده صحیح و نفوذ دانش در بخش کشاورزی به‌ویژه در حوزه آب و استفاده از روش‌های نوین آبیاری و تولید برای استان و شهرستان بناب تصمیماتی خواهیم گرفت که حتما به توسعه و پایداری تولید کمک شایانی خواهیم کرد.

 رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به ضرورت استفاده از روش‌های نوین در کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: در همین راستا اولین گروه که باید برای تغییر الگوی کشت و به‌طور کلی تغییر روش کشاورزی پیش قدم شوند کشاورزان هستند.

اکبر فتحی با اشاره به مطالبه کشاورزان شهرستان بناب در خصوص حقابه کشاورزی گفت: جهاد کشاورزی به‌دنبال پرداخت حقابه کشاورزی شهرستان‌های استان به خصوص بناب است و قطعاً پیگیر موضوع هستیم.

وی با اشاره به استفاده از روش‌های قدیمی در کشاورزی شهرستان بناب گفت: کشاورزان باید از روش‌های جدید برای بهبود محصولات خود استفاده کنند و در مرحله آخر از سم‌پاشی استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در جهان امروز سموم کشاورزی باید در حداقل خود استفاده شوند اما متاسفانه در کشاورزی کشور ما در روز اول به موضوع سم‌پاشی محصولات پرداخته می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در ادامه بر لزوم تغییر الگوی کشت در کشاورزی بناب تاکید کرد و گفت: متاسفانه با وجود اینکه در بناب مشکل کمبود آب داریم برخی از کشاورزان همچنان پیاز و گوجه فرنگی کشت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی با این گونه کشاورزان که از تغییر الگوی کشت ما تبعیت نمی‌کنند حمایت جامع نخواهد کرد و قطعاً خودشان مسئول کم آبی در اراضی کشاورزی خودشان هستند.

فتحی در پایان با اشاره به گلایه شهروندان از قطع شدن روزانه و برنامه‌ریزی شده برق چاه ‌های آب در شهرستان بناب گفت: این موضوع ربطی به جهاد کشاورزی نداشته و بحث ملی و مربوط به وزارت نیرو است اما ما مخالف قطع برق حوزه کشاورزی بوده و هستیم.

حجم ویدیو: 1.09M | مدت زمان ویدیو: 00:00:08
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید