Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در یک عملیات گشت و مراقبت پیچیده، باند بزرگ قاچاق چوب درختان جنگلی بلوط در شیراز شناسایی و متلاشی شد.

باند بزرگ قطع درختان بلوط در فارس متلاشی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان فارس، عبدالحسن صمدنژاد تصریح کرد: در پی انجام عملیات گشت و کنترل نامحسوس نیروهای منابع طبیعی در شهرستان های جنگلی استان فارس، روز جمعه سی ام آبان ماه یک باند سازماندهی شده که با پوشش خودروهای سواری اقدام به حمل مقطوعات جنگلی و انتقال آن به یکی از باغ های اطراف شیراز می کردند شناسایی و در دام نیروهای منابع طبیعی گرفتار شدند.

وی افزود: اعضای این باند درختان ارزشمند بلوط را با هدف تبدیل کردن مقطوعات به زغال از مناطق جنگلی شهرستانی های سپیدان ، ممسنی ، رستم و حتی استان کهکیلویه و بویراحمد قطع کرده بودند و به شکل ماهرانه ای در خودروهای سواری جاسازی و در باغی در نزدیکی شیراز انبار می کردند .

صمدنژاد  ابراز کرد: هدف بعدی اعضای این باند انتقال چوب  به مقصد کوره های زغال سیمکان جهرم بود.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس میزان چوب آلات کشف شده را بیش از 10 تن برآورد کرد و افزود : مقطوعات پس از بارگیری و توزین به انبار منابع طبیعی منتقل و متهمان نیز به منظور سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

وی ضمن قدردانی از دستگاه قضایی به ویژه دادستان عمومی و انقلاب شیراز که در این عملیات با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی همکاری داشتند، گفت : متخلفان قطع درختان ارزشمند جنگلی بدانند که گشت های نامحسوس یگان حفاظت منابع طبیعی در هر ساعت از شبانه روز در حال رصد و کنترل گلوگاه های استان بوده و هر گونه تخلفی از سوی قاچاقچیان و متخلفان را تحت نظر دارند .

صمدنژاد ضمن هشدار جدی به سودجویان و قاچاقچیان درختان جنگلی افزود : برخی سودجویان با خیال واهی سوء استفاده از شرایط قرنطینه اقدام به قطع و حمل چوب آلات درختان جنگلی می کنند غافل از اینکه حفاظت از عرصه های منابع طبیعی تعطیل بردار نیست و خادمان و حافظان منابع طبیعی منسجم تر از قبل در حال حفاظت از این گنجینه های ارزشمند طبیعی هستند .

وی افزود: خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده در سال جاری جریمه قطع درختان جنگلی 25 برابر افزایش پیدا کرده و امیدواریم با حمایت های خوب قضایی دست سودجویان و متخلفان از جنگل های استان کوتاه و روند تخلفات در این حوزه کاهش یابد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس در پایان ضمن تقدیر از همه نیروهای شرکت کننده در عملیات شب گذشته از عموم مردم به خصوص طبیعیت دوستان خواست در صورت مشاهده قطع ، حمل و یا نگهداری چوب آلات جنگلی ، در هر ساعت از شبانه روز از طریق تماس با تلفن 1504 یگان امداد جنگل و مرتع را مطلع کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید