Iranian Agriculture News Agency

وزیر جهادکشاورزی:

حلقه‌های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد/ تولید مرغ و تخم‌مرغ بر مدار ثبات

وزیر جهادکشاورزی تولید مرغ و تخم‌مرغ را پس از گذشت یکسال با ثبات و پایدار ارزیابی کرد، این در حالی است که زنجیره تولید این محصولات در مرغ اجداد ، گوشتی و مادر در ابتدای سال ۱۴۰۲گسسته و تولید با شیب نزولی و رو به کاهش بود.

حلقه‌های زنجیره صنعت مرغ بازسازی شد/ تولید مرغ و تخم‌مرغ بر مدار ثبات

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، محمدعلی نیکبخت جوجه ریزی بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه در ماه را رکورد بی‌نظیر صنعت مرغ در کشور عنوان کرد و گفت: شیب نزولی جوجه ریزی و مرغ آماده کشتار در اواخر سال ۱۴۰۱ آغاز و در فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۲ با شیب تند به نقطه گسست زنجیره تولید مرغ رسیده بود.

نیکبخت توضیح داد: کاستی تولید تنها در گوشت مرغ نبود، بلکه این نقصان در تخم‌مرغ هم نمود داشت و این دو منبع پروتیین پرمصرف سفره مردم، بازار پر‌ نوسانی را تجربه می‌کرد و دولت ناگزیر از واردات گوشت مرغ گرم و منجمد از مبادی ترکیه و برزیل شد.

وی در همین رابطه به کارشکنی برخی واردکنندگان به‌منظور افزایش تنش کمبود این دو محصول در بازار داخل اشاره کرد و افزود: اهمیت امنیت غذایی و تامین نیاز از تولید داخل در چنین مواقعی صد چندان می‌شود و سوء استفاده کشورهای مبدا واردات از بازار متشنج داخل، قیمت تمام شده واردات را برای کشور واردکننده، افزایش می‌دهد.

وزیر جهادکشاورزی با یادآوری این نکته که تامین نیاز داخل از طریق واردات در صورت تامین اعتبار باز هم غیر ممکن است، گفت: به صرف مهیا بودن همه عوامل، تامین نیاز گوشت مرغ کشور از راه واردات به دلیل نیاز این تناژ از کالا به لجستیک عظیم حمل و نقل، غیر ممکن است.

نیکبخت برای حل این مشکل از راهبرد تامین نیاز از تولید داخل در آغاز مسئولیت وزارت جهادکشاورزی گفت و خاطرنشان کرد: ترمیم زنجیره تولید و بازسازی گله مرغ اجداد و مادر در دستور کار قرار گرفت و تامین نهاده مطمئن، واحد‌های تولیدکننده را بر روی ریل فعال‌سازی به حرکت درآورد.

وزیر جهادکشاورزی مهرماه سال گذشته را سرآغاز شتاب گرفتن تولید مرغ و تکمیل حلقه زنجیره تولید آن دانست و گفت: تعریف هدف ۱۳۰ میلیون مرغ آماده کشتار و پیگیری لحظه به لحظه تولید در استان‌ها، گره کور نوسان بازار را گشود و ثبات در بازار تاثیر خود را نشان داد.

محمدعلی نیکبخت حفظ تولید را در  فروردین ۱۴۰۳ که به طور سنتی تولید مرغ هرساله با کاهش مواجه می‌شد را نمونه‌ای از پیام «تولید بدون توقف» خواند و افزود: این تلاش شبانه روزی در اردیبهشت ۱۴۰۳ جوجه ریزی را به بیش از ۱۵۰ میلیون قطعه و مرغ آماده کشتار را از ۱۳۷ میلیون قطعه در هر ماه فراتر برده است.

وزیر جهادکشاورزی در پایان یادآور شد: بازار مرغ و تخم‌مرغ با دنباله روی از الگوی تولید بیشینه با هدف صادرات، ضمن تامین کافی نیاز داخل، تکمیل ذخایر راهبردی، صادرات تخم مرغ را از ابتدای امسال تاکنون به رقم ۳۷ هزار تن رسانده است و این درحالی است که بازار این محصولات، یکنواختی و پایداری را تجربه می‌کند.

 

منتشر کننده خبر: زینب سادات حسینی‌فر

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید