Iranian Agriculture News Agency

افزایش بهره‌وری در محصولات کشاورزی با استفاده از کودهای شیمیایی

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان یزد گفت: دانستن خواص انواع کودهای شیمیایی با توجه به نزدیک شدن به کشت پاییزه می‌تواند در افزایش تولید محصولات کشاورزی نقش موثری ایفا کند.

افزایش بهره‌وری در محصولات کشاورزی با استفاده از کودهای شیمیایی

به گزارش خبرنگار ایانا در یزد، محمدحسن زارعیان در خصوص نقش کودهای شیمیایی بر روی گیاه بیان کرد: مصرف کود مناسب بر حاصلخیزی و بهره‌وری خاک، مقاومت گیاه در مقابل آفت‌ها و کیفیت محصول تولیدی تاثیر بسزایی دارد.

وی افزود: عمده کودهای موثر در کشت پاییزی شامل سولفات پتاسیم، کلرورپتاسیم، سولفات آمونیوم، فسفات آمونیوم و اوره هستند که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

زارعیان با بیان اینکه پر مصرف‌ترین کود ازته در دنیا کود اوره است خاطرنشان کرد: کاربرد اصلی این کود تامین نیتروژن گیاهان بوده و باعث سرسبزی می‌شود، از طرفی به فرایند فتوسنتز کمک ویژه‌ای می‌کند. این محصول تنها تامین‌کننده‌ی نیتروژن است پس در درجه‌ی اول برای رشد شکوفه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: دی‌آمونیوم فسفات از دیگر کودهای موثر در بهبود رشد رویشی، یکنواختی شکوفه‌ها، افزایش مقاومت در برابر سرما و افزایش تولید در محصولات زراعی و باغی است که در هر مرحله‌ای از رشد گیاهان می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: با افزودن کلرور پتاسیم به خاک و جذب یون پتاسیم فعالیت مولکول‌های زیستی مانند آنزیم‌ها، کاتالیست‌های شیمیایی، نشاسته و قندها در فرایندهای سلولی گیاهان تنظیم شده و این مسئله به رشد و نمو مطلوب گیاه کمک خواهد کرد.

زارعیان یادآور شد: موجودی انبارهای شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان یزد در وضعیت کاملا مطلوبی است و هیچ‌گونه کمبودی از بابت تامین و توزیع کود در استان نداریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید