Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر جهاد کشاورزی در همایش ایران و اتحادیه اروپا خبر داد

ایانا-کشاورزی: ما با توجه به افزایش تولید، نیاز به توسعه بازار داریم. در ایران بیش از 20 هزار واحد فراوری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در کشور وجود دارد که 150 میلیون تن است که بخش بزرگی از ظرفیت‌های آن خالی است.

سرمایه‌گذاری 8 میلیارد دلاری در بهره‌وری آب

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری و جمعیت کشورهای اطراف می‌تواند بازار ۴۰۰ میلیون نفری را برای تجارت محصولات کشاورزی سازماندهی کند.

به گزارش ایانا، علی اکبر مهرفرد در همایش مشترک توسعه همکاری‌های کشاورزی، استانداردها و تجارت مواد غذایی میان ایران و اتحادیه اروپا گفت: زمینه‌های فراوانی برای توسعه همکاری دو طرف وجود دارد که از جمله می‌توان به توسعه زیربناها مانند استانداردها، کاهش آلاینده‌ها، مسایل بهداشتی، باقی‌مانده سموم و توسعه کشت‌های ارگانیک اشاره کرد.

او اضافه کرد: این همکاری‌ها می‌تواند در قالب موافقتنامه‌ها یا یادداشت تفاهم‌ها میان ایران و اتحادیه اروپا توسعه یابد. ایرانی‌ها باید بدانند چه محصولاتی را چگونه تولید و فرآوری و بسته‌بندی کنند تا مورد پسند بازار اتحادیه اروپا باشد.

مهرفرد با اشاره به این که ایران از سال ۲۰۱۵ از پروتکل GSP خارج شده است، خواستار عضویت مجدد در این پروتکل با آغاز تحریم‌های آمریکا و بهره مندی از امتیازات این پروتکل شد گفت: توسعه زنجیره‌های ارزش یکی از اهداف بخش کشاورزی و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی است. بخش کشاورزی ایران توسعه متوازن نداشته و تضادهایی میان زنجیره‌ها وجود دارد و ما با همکاری اتحادیه اروپا می‌توانیم توسعه زنجیره‌ها را پیش برده و این تضادها را رفع کنیم.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که ایران به سرمایه‌گذاری‌های مشترک برای تولید بذور، سموم و ماشین آلات کشاورزی نیاز دارد، گفت: تحریم‌ها برای تامین بذور، مکمل‌ها و افزودنی‌های مورد نیاز صنعت غذا و... مشکلاتی ایجاد کرده که امیدواریم با همکاری اتحادیه اروپا این مشکلات برطرف شود.

او با اشاره به اینکه در ایران امکان افزایش تولید در بخش دام و طیور، میوه و سبزیحات و صیفی جات و شیلات تا دو برابر شرایط فعلی طی ۱۰ سال آینده وجود دارد توضیح داد: ما با توجه به افزایش تولید، نیاز به توسعه بازار داریم. در ایران بیش از 20 هزار واحد فراوری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در کشور وجود دارد که 150 میلیون تن است که بخش بزرگی از ظرفیت‌های آن خالی است.

مهرفرد در عین حال گردش مالی تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا را ۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: ۲ تا ۳ میلیارد دلار از این مبلغ مربوط به بخش کشاورزی است. ایران دارای ظرفیت بزرگ در تولید محصولات کشاورزی است و باوجود کمبود آب، با افزایش بهره‌وری، کشاورزی خود را توسعه داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در دولت روحانی حدود ۸ میلیارد دلار در زمینه آب و بهره‌وری آب سرمایه‌گذرای شده است. افزایش بهره‌وری از آب و امکانات تولید، افزایش میزان محصولات در واحد سطح از برنامه‌های مهم بخش کشاورزی است.

او اضافه کرد: با اجرای برنامه‌ها و اقدامات مختلف در چند سال اخیر، باوجود کاهش سطح زیر کشت، تولید گندم افزایش یافته است.

مهرفرد در مورد محصولات مورد نیاز و ظرفیت‌های صادرات ایران گفت: محصولات مورد نیاز ایران در سه قلم کالا است که شامل کنجاله یا دانه ذرت و سویا و همچنین روغن خام است و توسعه کشت ذرت به دلیل آب‌بری زیاد آن جزو برنامه‌های ما نیست.

او افزود: کالاهایی مانند جو، برنج، گندم و... حدود ۷۰ درصد در داخل تولید می‌شود همچنین در تولید ۸۰ تا ۸۵ درصد گوشت قرمز توفیق داشتیم که مابقی نیاز ما در این محصولات از طریق واردات تامین می‌شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در عین حال ارزش تولیدات کشاورزی ایران را نزدیک به ۷۵ میلیارد دلار و ارزش واردات کشاورزی را حدود ۱۰ میلیارد دلار عنوان و تصریح کرد: ارزش صادرات محصولات کشاورزی ایران سالانه نزدیک به ۶ میلیارد دلار است.

او با بیان این که حدود ۱۲۲ میلیون تن محصول کشاورزی در ایران تولید می‌شود، گفت: از این میزان ۱۶ میلیون تن محصولات دامی، ۲۲ میلیون تن محصولات باغی و سبزیجات، دو تن محصولات شیلاتی و مابقی محصولات زراعی است. در عین حال توسعه گلخانه‌ها، کشت نشایی، توسعه روش‌های نوین آبیاری و تولید بذور را از استراتژی‌های وزارت کشاورزی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید