Iranian Agriculture News Agency

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی:

ایانا-کشاورزی: از تیر ماه امسال با توجه به حساسیت شرایط، پیگیری و به نتیجه رساندن مکانیزاسیون کشاورزی با جدیت تمام توسط وزیر جهاد کشاورزی، معاونت زراعت و بخش مکانیزاسیون کشاورزی با جدیت و به طور مستقیم دنبال می شود.

اولویت تسهیلات ارزان قیمت با مکانیزاسیون است

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: تجهیز کردن مزارع و مکانیزاسیون کشاورزی در اولویت اختصاص بودجه و همچنین تسهیلات ارزان قیمت قرار گرفته است.

به گزارش ایانا، عباس کشاورز در همایش راهکارهای مقابله با تحریم در مکانیزاسیون کشاورزی با اشاره به اینکه ٦٥ درصد زراعت در دنیا براساس کشاورزی دیم است، گفت: موضوع مکانیزاسیون با توجه به وضعیت موجود و مساله بسیار جدی است، اما توجه کافی به این موضوع نشده. به این معنی که در مکانیزاسیون ما به دنبال مطرح کردن تقاضا و نیازهای طرفین عرضه و تقاضا هستیم.  

او اضافه کرد: وضعیت تولید تراکتور و دیگر ماشین آلات کشاورزی خوب است، اما متناسب با تقاضای موجود نیست. برای مثال ما هنوز کمبود کمباین چغندر قند، پنبه یا برنج و... داریم.

کشاورز با اشاره به اینکه باید برای توسعه پایدار و گسترش مکانیزاسیون هزینه متناسب با تقاضا هم داشته باشیم، توضیح داد: تقاضا و ایجاد تقاضا باید به شیوه فناورانه انجام شود. باید افزایش بهره وری با هزینه متناسب، فشار کمتر بر منابع و به خصوص خاک باشد و در واقع مطلوبیت را بالا ببرد.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه مکانیزاسیون باید متناسب با شرایط خاک و سازگار با محیط باشد گفت: چاره‌ای جز هوشمندسازی مکانیزاسیون نیست. هوشمند سازی جز با برنامه ریزی و داشتن برنامه امکان پذیر نیست. بنابراین باید رویکرد را عوض کرد.

او اضافه کرد: داشتن برنامه به قدری اهمیت دارد که داشتن برنامه کم دقت یا نسبی بهتر از نداشتن برنامه است و به طور حتم باید پایه کار بر اساس برنامه باشد.

کشاورز با اشاره به این مثال که مدت زمان کاشت بسیار محدود است و از دست رفتن زمان هزینه زا، توضیح داد: تنها به وسیله مکانیزاسیون است که هزینه بخش‌هایی مانند کاشت که بسیار حساس و محدود است را می‌توان برنامه ریزی کرد و انجام داد.

او اضافه کرد: این روزها که موضوع بهبود کسب و کار مطرح شده موضوع مکانیزاسیون هم توجیه پذیر شده و اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی یادآوری کرد: از تیر ماه امسال با توجه به حساسیت شرایط، پیگیری و به نتیجه رساندن مکانیزاسیون کشاورزی با جدیت تمام توسط وزیر جهاد کشاورزی، معاونت زراعت و بخش مکانیزاسیون کشاورزی با جدیت و به طور مستقیم دنبال می شود.

او اضافه کرد: تجهیز کردن مزارع و مکانیزاسیون کشاورزی در اولویت اختصاص بودجه و همچنین تسهیلات ارزان قیمت قرار گرفته است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید