Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان خبر داد:

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان گفت: نگهداری و عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی در شرایط یخچالی از اول بهمن ماه سال‌جاری اجباری است.

نگهداری و عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی در شرایط یخچالی اجباری می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان کرمان، رشیدی مدیر کل دامپزشکی استان کرمان ادامه داد: پیرو ابلاغ سند برنامه ملی ارتقاء کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ و همچنین  تفاهم نامه همکاری مشترک فیمابین سازمان دامپزشکی کشور و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فروشگاههای عرضه کننده تخم مرغ از اول بهمن ماه 1399 صرفا مجاز به عرضه تخم مرغ شناسنامه دار بسته بندی شده در داخل یخچال هستند.

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان بیان داشت: بدیهی است هر گونه تخطی از مفاد این اطلاعیه، مصداق تخلف بهداشتی بوده و برخورد قانونی برابر با مقررات جاری کشورانجام می‌شود.

این مقام مسئول با اعلام این مطلب که با عرضه تخم مرغ به صورت بسته‌بندی، سلامت تخم مرغ تضمین می گردد، گفت: تخم مرغ یک کالای استراتژیک و از مهم ترین فراورده های خام پروتئینی می باشد که در مقایسه با انواع دیگر محصولات پروتئینی دارای قیمت مناسب و ارزش غذایی بالا است.

وی در این رابطه افزود: این فراورده یکی از معدود غذاهای طبیعی است که نیازهای بدن را بطور متعادل تأمین می نماید اما از جمله ده غذای پرخطر در انتقال بیماری به انسان نیز می باشد لذا نظارت دقیق بر تولید تا عرضه این محصول ضروری است.

رشیدی اظهار کرد: شناسنامه دار کردن و بسته بندی تخم مرغ و رعایت زنجیره سرد از مرحله تولید تا عرضه، سبب بهبود و تقویت سیستم کنترل و نظارت دقیق بر روند تولید تا عرضه تخم مرغ، رعایت زنجیره سرد و امکان ردیابی آن در تمامی مسیر زنجیره تولید تا مصرف،  هویت‌دار شدن این محصول(دارای مشخصات تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، محل تولید و بسته‌بندی)و ... خواهد شد.

وی با اعلام اینکه اداره کل دامپزشکی استان در راستای ارتقای امنیت زیستی و بهداشتی واحد های پرورش طیور تلاش فراوان نموده است تا به حفظ و حراست از این سرمایه کشور بپردازد، افزود: با توجه به شیوع بیماری کرونا، اجرای این طرح سبب جلوگیری از بروز آلودگی ثانویه در اثر تماس با دست فروشندگان، خریداران، شانه و کارتن آلوده به انواع میکروب می‌شود.

این مقام مسئول گفت: با اجرایی شدن برنامه ملی ارتقاء کیفیت بهداشتی و تضمین سلامت تخم مرغ، امکان رقابت این محصول در بازار های داخلی و خارجی(افزایش کیفیت و ارزش افزوده) و به دنبال آن صادرات این محصول بیش از پیش میسر می گردد و در واقع شاهد رونق این صنعت خواهیم بود.

وی در پایان اعلام کرد: تضمین سلامت فرآورده های خام دامی از وظایف برجسته حاکمیتی دامپزشکی می باشد که این اداره کل با ارتقای کیفیت و تامین سلامت فرآورده های خام دامی، شناسنامه دار نمودن، بسته بندی، عرضه مناسب محصولات دامی و ... در رونق تولید با کیفیت محصولات دامی و صادرات فراورده های خام دامی، جلب رضایت مصرف کنندگان، حفظ حقوق تولید کنندگان و شهروندان نقش مهم ایفا می‌کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید