Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه در راستای اعلام وزارتخانه برای توزیع نهاده باید واحدهای درخواست کننده در سامانه بازارگاه ثبت نام کنند، گفت: 110 واحد گاوداری کردستان شامل 62 واحد صنعتی و 49 واحد صنعتی سامانه بازارگاه ثبت شده است.

110 واحد گاوداری کردستان در سامانه بازارگاه ثبت شده است

به گزارش خبرنگار ایانا از کردستان، احمد ذکریایی‌نژاد، اظهار کرد: در راستای اعلام وزارتخانه برای توزیع نهاده باید واحدهای درخواست کننده در سامانه بازارگاه ثبت نام کنند، اما متاسفانه تا امروز تعداد کمی از واحد گاو شیری صنعتی و دام سبک استان در سامانه بازارگاه ثبت نام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه نخستین کمیته هماهنگی تامین نهاده‌های دامی در سال 1400 در استان برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۹۹ روال تخصیص و توزیع نهاده‌ها متفاوت و متغییر بود، بطوریکه تا پایان آبان ماه که سهم استان در مقاطع مختلف زمانی نظم خاصی نداشت و سهمیه‌ها توزیع بین مباشرین انجام و مباشرین نیز به واحدهای تولیدی اختصاص می‌دادند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان خاطرنشان کرد: برای رصد و پایش لیست توزیع در اختیار مدیریت توسعه بازرگانی و شهرستان‌ها قرار می‌گرفت و در چها ماهه آخر سال سهم صنعت طیور بصورت سیستمی و از طریق بازارگاه تامین و توزیع شده است.

وی خاطرنشان کرد:‌ بعد از آن سهم بخش دام در دو قالب گاوشیری صنعتی و دام سبک و سایر دام‌های سنگین غیر گاوشیری به استان ابلاغ و در قالب راهنمایی‌های مربوطه که از طرف معاونت امور دام وزارتخانه ارسال می‌شد صورت گرفته است.

ذکریایی‌نژاد گفت: از طریق بازارگاه و بوسیله اتحادیه دامداران و تشکل‌های ذیربط و بخشی نیز پس از تبدیل به کنسانتره از طریق شبکه توزیع بین واحدهای تولیدی توزیع شده و همزمان با اینکار ثبت واحدهای تولیدی در سامانه بازار در حال انجام است.

وی افزود: از آبانماه سال گذشته  توزیع نهاده، به طور سیستمی در سامانه بازارگاه انجام می‌شود و واحدهایی که متاسفانه ثبت نام نکرده‌اند نهاده دریافت نخواهند کرد و برای دریافت در اسرع وقت کلیه مشمولین این طرح در سامانه مذکور ثبت نام کنند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: بر اساس اطلاعات موجود در این سامانه، میزان نهاده به واحدهای ثبت شده  تعلق می‌گیرد، که طبق برنامه و دستورالعمل‌های لازم اقدام کنند، دامداران نمی‌توانند همزمان از نهاده خام و کنسانتره استفاده کند، که این روند شامل واحدهای صنعتی و پروار بندی دام سبک نیز خواهد بود.

ذکریایی‌نژاد با اشاره به کمبود میزان نهاده و توزیع آن از طریق سامانه بازارگاه یادآور شد: از  تعداد کمی که در سامانه ثبت نام کرده‌اند فقط 3 واحد گاو صنعتی، به صورت مستقیم بر اساس قوانین این سامانه قابلیت خرید خود را دارند، چون میزان سهم نهاده توزیع برای این تولیدکنندگان 10 تن است و طبق سامانه قابلیت حمل از بنادر را دارد و مابقی سهم آنها به مقدار قابل توجهی کمتر است و با  مشکل حمل مواجه هستند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: اختصاص سهمیه نهاده‌های خوراک دام به واحدهای صنعتی منوط به ثبت اطلاعات در سامانه بازارگاه است و در حال حاضر اطلاعات 62 واحد صنعتی گاوشیری و 49 واحد صنعتی پرواربندی گوساله و 19 واحد صنعتی پرواربندی بره و 24 واحد صنعتی گوسفند داشتی در سامانه بازارگاه برای تخصیص نهاده ثبت شده است.

ذکریایی نژاد تاکید کرد: با توجه به مشکل موجود ما در نظر داریم راهکاری مناسب با همکاری تشکل‌های بخش و همراهی خود دامداران عزیز طراحی کنیم تا سهمیه نهاده دامی در بین واحدهای تولیدی به موقع توزیع شود.

وی گفت: بر اساس دستورالعمل‌های لازم، میزان سهم نهاده به واحدهای دامی در سطح استان از طریق این سامانه، سه هزار و 36 تن جو،  و دو هزار ۹۳۳ تن ذرت است که ثبت نام کامل هر دامدار در سامانه بازارگاه برای دریافت این سهمیه الزامی است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: میزان سهمیه مصرف روزانه هر راس دام سبک، صد گرم جو، و پنجاه گرم ذرت است و در واحدهای پرورشی برای هر راس دام شیری و صنعتی نیز، روزانه یک کیلوگرم جو، و یک و چهار دهم کیلوگرم ذرت در نظر گرفته شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید