Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری گفت :مردم استان از خرید و مصرف قارچ‌های خودرو ( وحشی ) خودداری کنند.

مردم از خرید و مصرف قارچ‌های خودرو خودداری کنند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان چهارمحال و بختیاری، ابراهیم شیرانی افزود :با توجه  به بارندگی های بهاری و ادامه فصل رویش اینگونه قارچ‌ها در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان ،به کلیه شهروندان توصیه می‌شود به منظور حفظ سلامت و ایمنی خود از برداشت، خرید و مصرف قارچ‌های خودرو (وحشی) خودداری کنند.

وی اظهار کرد: چنانچه  قارچ های سمی به ویژه در فصل بهار و پاییز، مورد استفاده خوراکی قرار گیرد ،  منجر به مسمومیت افراد و عوارض جدی وحتی مرگ می شود.

شیرانی با اشاره به افزایش نزولات آسمانی در استان و  رشد انواع قارچ‌ها در طبیعت اضافه کرد: از طریق ویژگی‌های ظاهری، بو و رنگ قارچ نمی‌توان بطور قطعی سمی و غیر سمی بودن آن را تشخیص داد و کوچکترین اشتباهی در تشخیص ممکن است منجر به مرگ یا آسیب‌های جدی به اعضای بدن شود

ابراهیم شیرانی اظهار کرد:  در حال حاضر  قارچ‌های خوراکی  به میزان کافی در استان تولید و  پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان است.

وی میزان قارچ تولیدی استان را ۷ هزار و ۵۰۰ تن سالانه عنوان کرد و اظهار کرد: از این میزان ۶ هزار تن به صورت صنعتی از ۳۲ واحد و یک هزار و ۵۰۰ تن از واحدهای پرورش خانگی قارچ برداشت می‌شود.

ابراهیم شیرانی، با اشاره به اشتغال ۷۵۰ نفر در صنعت پرورش قارچ استان، بیان کرد: براساس برنامه ششم توسعه، سالانه ۲۰۰ تن افزایش در تولید قارچ استان پیش‌بینی شده است.

مدیر امور باغبانی چهارمحال و بختیاری به شهروندان توصیه کرد؛  قارچ‌های خوراکی مورد نیاز خود را به صورت بسته بندی شده برچسب دار و دارای پروانه بهره برداری از وزارت جهاد کشاورزی را در مراکز و فروشگاه‌های معتبر تهیه کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید