Iranian Agriculture News Agency

لزوم اقدامات علمی و تحقیقاتی در حوزه شیلات چهارمحال

رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: تحقیقات علمی لازم و مطلوب در این زمینه وجود ندارد و کم رنگ است که این امر نیازمند برنامه‌ریزی و هدفگذاری در استان است.

لزوم اقدامات علمی و تحقیقاتی در حوزه شیلات چهارمحال

به گزارش خبرنگار ایانا در چهارمحال و بختیاری، حسین برزگر بیان کرد: تاکنون اقدامات علمی و تحقیقاتی مطلوبی در حوزه شیلات استان انجام‌نشده است. 

وی با تأکید بر ضرورت انجام فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه شیلات استان توضیح داد: تحقیقات باید به‌گونه‌ای باشد که سبب بهبود معیشت مردم و فعالان این حوزه شود.

وی از نبود تحقیقات علمی مطلوب در این زمینه گلایه کرد و خواستار برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری در این رابطه شد

برزگر با اشاره به اینکه استان رتبه اول تولید ماهی‌های سردابی در کشور را دارد، افزود: هم‌اکنون بیش از ۲۰ کارخانه تولید خوراک آبزیان در استان فعال است و ۵۰ درصد خوراک آبزیان کشور و ۸۰ درصد خوراک میگوی کشور در استان انجام می‌شود.

به گفته وی، هم‌اکنون در استان هفت واحد بسته‌بندی و وجود دارد و ۳۰ هزار بسته‌بندی در این واحد انجام می‌شود که این میزان از استان‌های جنوبی هم بیشتر و گسترده‌تر است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: نبود بخش تحقیقات شیلات آسیب جدی بر این بخش وارد کرده است.

وی از تخصیص اعتبار برای این بخش و توسعه تجهیز این بخش خبر داد و افزود: چهارمحال و بختیاری ازلحاظ ارتفاعی بالای دو هزار متر است، متوسط بارندگی بالای ۵۰۰ متر دارد و تنوع گونه گیاهی بسیار بالایی در سطح استان وجود دارد و از دیرباز بحث توسعه دامپروری در استان مورد تأکید بوده است.

برزگر ادامه داد: با توجه به وضعیت و چالش‌های حوزه پروتئین در کشور و استان توجه به رفع مشکلات این حوزه مورد تأکید است.

به گفته برزگر، در بخش باغبانی و زراعی نیز برای بخش آزمایشگاهی مشکل وجود دارد و مقررشده از بخش فروش اموال کمکی به این بخش انجام شود و یک دستگاه جی سی مس برای این بخش تأمین خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: هم‌اکنون آزمایشگاه خاک‌شناسی آزمایشگاه گیاه‌پزشکی در استان، از آزمایشگاه‌های نمونه فوق‌العاده خوبی هستند و با توجه به اینکه مواد مصرفی این آزمایشگاه گران است.

برزگر در ادامه با اشاره به اینکه اعضای مرکز تحقیقات از سرآمدان و برجستگان حوزه کشاورزی هستند، افزود: در یک مقطع یک اشتباه مدیریتی در وزارت جهاد کشاورزی منجر به این شد که سیاست انقباضی سازمان برنامه‌وبودجه نسبت به سازمان تحقیقات و موسسات و مراکز انجام شود و این رویکرد، رویکرد اشتباهی در آن مقطع هفت‌ساله بود که بازخورد خوبی در بحث هزینه‌ای و نیرو به همراه نداشت.

به گفته وی، با درایت همه اعضای مرکز تحقیقات کشور، این مجموعه سرپا ایستاد و از منحل شدن، منطقه‌ای شدن و یا محدود شدن بخش زیادی از این مجموعه جلوگیری شد.

وی با اشاره به اینکه بهره‌وری فیزیکی آب در نزدیک دو دهه گذشته دو برابر شده و بهره‌وری اقتصادی حداقل ۴۰ تا۵۰ درصد در حوزه آب بیشتر شده است، گفت: مراکز تحقیقاتی در امنیت غذایی نقش مؤثری دارند.

وی بر تخصیص اعتبار به مراکز تحقیقاتی تأکید کرد و گفت: اگر به این مراکز و همچنین به دانشگاه‌های که در حوزه پژوهشی بخش کشاورزی فعالیت دارند، خروجی کار بهتر خواهد شد.

وی به استفاده از ظرفیت پژوهشگران و اعضای مراکز تحقیقات در حوزه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و اجرا اشاره کرد و گفت: در بحث الگوی کشت در حوزه برنامه‌ریزی یک‌بخشی محقق شده و باید در حوزه سیاست‌گذاری، پایش و برنامه‌ریزی استفاده شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در دو سال گذشته در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در حوزه صنعت دام و طیور با مشکل مواجه شدیم و تلاطم بسیاری به این صنعت وارد شد و برای به ثبات رسیدن این حوزه حداقل دو تا سه سال زمان نیاز است تا به وضعیت ثابت برگردانده شود.

وی افزود: جایگاه و اهمیت مراکز تحقیقاتی باید بیشتر از اینکه الآن دیده می‌شود، لحاظ شود.

به گفته وی، تجهیز منابع مالی و انسانی چالش و مشکل اصلی سازمان تحقیقات و مراکز تحقیقاتی کشاورزی در استان‌ها است که برای تجهیز منابع به یک تغییر رویکرد نیاز است.

برزگر افزود: در بخش کشاورزی نه‌فقط در بخش اراضی کشاورزی بلکه در بحث اراضی شهری، کمیسیون ماده 5 و بحث مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های، پتانسیل‌های خوبی در مراکز وجود دارد و کمتر به این موضوع توجه شده است.

وی به تسهیل سرمایه‌گذاری مشارکتی در سازمان جهاد کشاورزی تأکید کرد و گفت: سرمایه‌گذاری مشارکتی نه‌فقط در بحث اراضی کشاورزی بلکه باید در حوزه اراضی شهری، کارگروه زیربنایی، کمسیون ماده ۵ در بحث مشارکت‌ها نیز استفاده شود.

برزگر افزود: توجه به بخش سرمایه‌گذاری مشارکتی یک موضوع ساختاری در کنار ساختار دولتی است که بر اساس ماده ۷۹ قانون محاسبات، امکان برون‌سپاری کار به تشکل‌های براساس‌بها و تعرفه وجود دارد.

وی به اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار در حوزه زیرساخت و باغبانی اشاره کرد و گفت: اما مشارکت و سرمایه‌گذاری مشارکتی ضعیف است و باید شرکت‌های دانش‌بنیان قوی و سازمان‌یافته در مناقصات شرکت کند.

وی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات کشاورزی با فعالیت بیش از ۲۰سال، در این فضا هستند و واقعیت‌های کشاورزی را می‌دانند و چیزی که ارائه می‌دهند با ضوابط و واقعیت‌های علمی موجود تطبیق بیشتری دارد و باید با ساختار سازی جدید از این ظرفیت برای افزایش و ایجاد ارزش‌افزوده و سرمایه‌گذاری مشارکتی و ساختاری که بتواند در استعلامات و سامانه ستاد مشارکت کند، استفاده کرد تا بخش مهمی از مسائل مالی مراکز به این شکل مدیریت کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید