Iranian Agriculture News Agency

با انعقاد تفاهم‌نامه انجام شد؛

توافق نامه همکاری سازمان بسیج سازندگی با معاونت آب و خاک وزرات جهاد کشاورزی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در سالن جلسات بسیج سازندگی منعقد شد.

همکاری وزارتخانه‌های "جهاد کشاورزی"، "راه و شهرسازی" و بسیج سازندگی برای محرومیت‌زدایی

به گزارش ایانا و به نقل از سازمان بسیج سازندگی، در آستانه گام دوم انقلاب و همچنین منویات مقام معظم رهبری، توافق نامه همکاری سازمان بسیج سازندگی با معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سالن جلسات سازمان بسیج سازندگی منعقد شد. 

در این مراسم، علیمراد اکبری معاون آب و خاک با اشاره به این که کشور ایران از نظر اقلیمی خشک و نیمه خشک قرار دارد، اظهار کرد: توانایی و ظرفیت‌های کشور در دانشگاه‌ها، تحقیقات، نظامی، بسیج و ... می‌تواند در خدمت این بخش از کشور قرار گیرد.

وی افزود: ما کشور توانمندی هستیم و می‌توانیم در زمینه مسائل آب و خاک چاره اندیشی کنیم، ما باید از منابع آب و خاک به درستی استفاده کنیم و بهره برداری بهینه داشته باشیم و تلاش کنیم ضریب خود اتکایی را بالا ببریم.

اکبری با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۳۸ هزار هکتار سامانه نوین آبیاری اجرا شده بود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اجرای این سامانه‌ها به عدد 2.4 میلیون هکتار رسیده است، همچنین در زمینه شبکه‌های فرعی آبیاری، ابتدای انقلاب ۱۰۰ هزار هکتار بوده و امروز به 1.6 میلیون هکتار رسیده است. معاون وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: خرید گندم در ابتدای انقلاب اسلامی ۵۰۰ هزارتن بوده و الان متوسط ۱۰ میلیون تن رسیده است.

وی افزود: لذا با عنایت به وجود روحیه جهادی، روحیه انقلابی، توان فنی و تخصصی، ماشین آلات و ظرفیت اعتقادی در بسیج سازندگی امیدواریم بتوانیم با همکاری مشترک در بالا بردن ضریب خود اتکایی کشور که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم هست گام های اساسی برداریم.

در ادامه این جلسه، محمد زهرایی رئیس سازمان بسیج سازندگی با اشاره به ظرفیت‌های بسیج سازندگی و سپاه در حوزه ماشین‌آلات و نیروهای انسانی و توانمندی‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای برای توسعه راه‌های روستایی کشور اظهار داشت: با بهره‌مندی از ظرفیت‌های طرفین اقدامات شایسته‌ای در راستای توسعه راه‌های روستایی و افزایش اشتغال، کارآفرینی و تسهیل و تسریع حمل محصولات کشاورزی برداشته شود.

وی ابراز امیدواری کرد: قرار گرفتن این ظرفیت‌ها در کنار هم، منجر به رفع مشکلات مردم در مناطق روستایی شود و این رویه در استان‌ها تسری یافته و در سال ۱۳۹۹ و سال ۱۴۰۰، شاهد اجرای پروژه‌های توافق شده به صورت هم افزا و هماهنگ باشیم.

در ادامه این جلسه، عبدالهاشم حسن‌نیا معاون وزیر و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و سازمان بسیج سازندگی را در راستای استفاده از پتانسیل و توانایی‌های مشترک طرفین برای توسعه زیرساخت‌های روستایی و کمک به محرومیت زدایی از چهره روستاهای کشور برشمرد.

وی با بیان این که بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل کشور در حوزه حمل و نقل جاده‌ای و از بستر راه انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر ۲۱۱ هزار کیلومتر انواع  راه آسفالت است  و ۱۰۰ هزار کیلومتر جاده خاکی و شوسه به اشکال مختلف در سراسر کشور وجود دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ابراز امیدواری کرد: با حمیت، درایت، مشارکت و همکاری متقابل و بهره گیری و استفاده بهینه از تجهیزات، امکانات و ماشین‌آلات سازمان بسیج سازندگی، بخش عمده‌ای از مشکلات راه‌های روستایی کشور حل و فصل شود و انعقاد این تفاهم نامه و اقدامات مشترک ناشی از آن، چراغ امیدی برای آبادانی و توسعه روستاها و رفع معضلات روستاییان شریف و تلاشگر کشورمان باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید