Iranian Agriculture News Agency

گام اساسی منابع طبیعی با مشارکت مردم بسوی کاشت یک میلیارد نهال

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: منابع طبیعی مصمم است با توجه به ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد با مشارکت مردم نسبت به تولید و کاشت یک میلیارد نهال اقدام کند.

گام اساسی منابع طبیعی با مشارکت مردم بسوی کاشت یک میلیارد نهال
به گزارش ایانا به نقل از  سازمان منابع طبیعی، عباسعلی نوبخت معاون وزیر و رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در دومین جلسه ستاد نهضت مردمی تولید و کاشت یک میلیارد نهال که به صورت ویدئوکنفرانس با مدیران کل منابع طبیعی استان ها برگزار شد، افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور، پایین بودن سرانه فضای سبز و قرار گرفتن ایران در زمره کشورهای با پوشش کم‌جنگل ما را مکلف کرده در یک بازه زمانی چهار ساله نسبت به تولید و کاشت یک میلیارد نهال اقدام کنیم اما در این مسیرهیچ گاه کیفیت را فدای کمیت نخواهیم کرد و در تولید بذر و نهال قطعاً موضوع کیفیت برای سازمان مهم و قابل توجه است.

وی افزود: توسعه فضای سبز کشور و توجه بیشتر به منابع طبیعی و محیط زیست موضوع تازه‌ای نیست و مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی همواره روی موضوع درختکاری و کاشت نهال تاکید داشته‌اند و ما به عنوان متولیان این امر وظیفه داریم با برنامه‌ریزی و انجام مطالعات و بکارگیری از ظرفیت‌های موجود بویژه ظرفیت‌های مردمی برای دستیابی به اهداف پیش روی منابع طبیعی حرکت کنیم.

هدفگذاری چهار ساله برای کاشت یک میلیارد نهال

رییس سازمان منابع طبیعی کشور همچنین یادآور شد: دنیا امروز توجه ویژه‌ای به موضوع جنگل‌کاری داشته و کشورهایی نظیر چین کاشت ۷۰ میلیارد نهال، عربستان ۱۰ میلیارد، ترکیه و پاکستان به ترتیب ۴.۵ و ۱۰ میلیارد نهال را در بازه‌های زمانی مختلف برای کاشت هدفگذاری کرده‌اند و در این میان کشورمان مستثنی از این موضوع نیست و ایران نیز به مدت چهار سال تولید و کاشت یک میلیارد نهال را در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: توجه به منابع طبیعی و تولید و کاشت یک میلیارد نهال در یک مقیاس بزرگ برای کشور ما بسیار پراهمیت است و در همین راستا با ریاست سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی ستاد نهضت مردمی تولید و کاشت یک میلیارد نهال در وزارتخانه تشکیل و مقرر شد هر هفته مباحث کارشناسی طرح با حضور وزیر مطرح شود.

ضرورت اطلاع‌رسانی شفاف به افکار عمومی

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه موضوع انتشار و ارائه آمار و اطلاعات در زمینه نهال‌کاری و تولید نهال را بسیار مهم دانست و یادآور شد: هر اطلاعات و آماری که ارائه می‌شود قطعاً باید از صحت و سقم برخوردار باشد و منابع طبیعی برای اثبات حقانیت خود نیازمند ارائه آمار و اطلاعات نادرست نیست.

نوبخت همچنین افزود: با دستور وزیرجهاد کشاورزی بزودی سامانه‌ای در این وزارت و سازمان منابع طبیعی راه‌اندازی خواهد شد تا کلیه اطلاعات و اقدامات انجام شده در بخش تولید نهال و کاشت بر اساس نقشه و مکان بارگذاری شود.

توجه به جنبه‌های مردمی کاشت نهال

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان این که طرح کاشت یک میلیارد نهال باید از سوی منابع طبیعی جنبه مردمی داشته باشد نه دولتی، خاطرنشان کرد: باید زمینه‌ مشارکت به گونه‌ای فراهم شود که مردم از منابع طبیعی مطالبه نهال برای کاشت داشته باشند و در این میان باید با دستگاه‌هایی همچون معادن، شهرک‌های صنعتی و دستگاه‌هایی که تعهد به کاشت نهال دارند باید در امر نهال‌کاری ورود کنند و مشارکت داشته باشند.

به گفته وی، برخی استان‌ها تعامل و ارتباط خوبی را با دستگاه‌ها و بخش‌های خصوصی و خیرین استان برقرار کردند و سایر استان‌ها هم باید این رایزینی را داشته و مشارکت سایر بخش ها را داشته باشند.

نوبخت گفت: عمر خدمتی ما بسیار کوتاه است و ما نسبت به مردم، به مسوولان و افکار عمومی تعهد داریم و این‌گونه نباشد که روزی فرا رسد که از خود بپرسیم که می‌توانستیم فعالیت‌های بیشتری را برای حفظ و توسعه سرسبزی کشور انجام دهیم اما انجام نداده‌ایم.

ضرورت توجه به نقش کمیته‌های فنی در اجرای طرح‌ها

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در بخش دیگری از سحنان خود به نقش کمیته‌های فنی به عنوان بالاترین مرجع تصویب و تصمیم‌گیری در خصوص طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری در استان‌ها اشاره کرد و یادآور شد: هرگونه اقدامات فنی در عرصه‌های منابع طبیعی چه به لحاظ کمی و چه کیفی باید با تایید و نظارت کمیته‌های فنی انجام شود.

وی از دفاتر روابط عمومی و ترویج و مشارکت مردمی خواست در کنار اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، کار مستندسازی طرح کاشت یک میلیارد اصله نهال را در دستور کار قرار داده و از مشارکت کنشگران و فعالان منابع طبیعی و محیط زیست در نظارت بر اقدامات انجام شده و در حال انجام را در دستور کار خود قرار دهند.

تشکیل شورای اطلاع‌رسانی در ستاد و استان‌ها

نوبخت که شامگاه شنبه بیست و چهارم دی ماه از طریق ویدئو کنفرانس در شورای معاونین با مدیران کل منابع طبیعی استان‌های کشور سخن می‌گفت، از زحمات و تلاش‌های همکاران منابع طبیعی در استان‌ها قدردانی کرد و از مدیران خواست به موازات ستاد سازمان منابع طبیعی در استان‌ها نیز ستاد تشکیل داده و گزارش‌ها و اقدامات استانی را به صورت هفتگی به دبیرخانه ستاد ارسال کنند.

وی در ادامه همچنین خواستار تشکیل شورای اطلاع‌رسانی با حضور نمایندگانی از اصحاب رسانه در ستاد و استان‌ها شد تا اقدامات کاشت یک میلیارد نهال علاوه بر مستندسازی به افکار عمومی در قالب سامانه شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی شود.

بر اساس این گزارش، مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌ها به عنوان پیشگامان و متولیان اصلی طرح تولید و کاشت یک میلیارد نهال در سخنانی اقدامات و فعالیت‌های انجام شده در استان‌های مربوطه را در این نشست مجازی ارائه کرده‌اند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید