Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان مرکزی از تدوین سند استانی کاهش خطر حوادث و سوانح بخش کشاورزی در حوزه های مختلف خبرداد

تدوین سند استانی کاهش خطر حوادث و سوانح بخش کشاورزی در استان مرکزی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان مرکزی ، رئیس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان مرکزی از تدوین سند استانی کاهش خطر حوادث و سوانح بخش کشاورزی در حوزه های مختلف خبرداد.

سید رضا آل طه با بیان این مطلب افزود: ۴۳خطر از قبیل سوانح و بلایای طبیعی مانند سیل ،زلزله و آتش سوزی و ... در جهان وجود دارد که ۳۶ مورد از این خطرات در ایران موجود است

وی با اشاره به وقوع سوانح در حوزه کشاورزی خاطرنشان ساخت: در بخش کشاورزی استان مرکزی با ۱۵ مورد از بلایای فوق الذکر روبرو هستیم که هدف از تدوین این سند جمع آوری اطلاعات درباره ی این ۱۵ مورد می باشد.

وی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی دارای زیر بخش های مختلفی است که تعدادی از آنها اعم از زراعت، باغبانی، اصلاح نباتات، منابع طبیعی و آبخیزداری ، دامپزشکی و شیلات و آبزیان درگیر این سند می باشند، اظهار داشت: هر بخش بحران‌های خاص خود را دارند ،که رفع این مشکلات فقط با تهیه سند برای هر بخش امکان پذیر است.

آل طه با اعلام این مطلب که تا به حال هیچ سند مستقل در رابطه با زیربخش های کشور وجود نداشته است گفت: مدیریت بحران تصمیم به تهیه این چنین سندی را برای همه زیربخش های صنعت ،خدمات و کشاورزی گرفته است.چون هر استانی با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی بحران های مربوط به خودش را داراست از طرفی در بخش کشاورزی هم هر واحد باید سند مستقل تهیه کند .

رئیس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان مرکزی در خصوص ویژگی های سند تهیه شده در حوزه مدیریت بحران اظهار کرد: راهنمای این سند برای بحرانهای موجود ۱۲ گام دارد. گام اول و دوم آن شناسایی وضعیت موجود است که با بررسی مسائل و مشکلات می‌توان برنامه‌های آینده را مشخص کرد.

وی توضیح داد: تا به امروز اطلاعات خواسته شده جهت تکمیل گام های اول و دوم جمع آوری شده است.

وی یکی از مشکلات موجود دراین رابطه را نبود تحلیل هایی بر روی رویدادهای قبلی بیان کرد و افزود: در واقع تحلیل های موجود بر اساس تجارب بوده است و علمی نیستند. به طور مثال یکی از بحران‌های موجود در کشور تبدیل زمین‌های آبی به کشت دیم و تبدیل زمین‌های کشت دیم به زمین بایر است، که اثرات این بحران در چندین سال آینده نمایان‌میشود .تهیه این سند برای پیش بینی این بحران‌ها تدوین شده است ،که دو گام اول برای جمع‌آوری اطلاعات و مشخصات و گامهای بعدی جهت یافتن راه حل برای مشکلات به وجود آمده است .

آل طه با قدردانی از همکاری صورت گرفته در زمینه تهیه وتدوین سند راهبردی کاهش خطر حوادث و سوانح در حوزه کشاورزی اعلام داشت : جهت جمع آوری اطلاعات همکاری خوبی را از همکاران با تجربه در بخش‌های مختلف داشتیم و به امید این هستیم که به این سند بها داده شود.

وی تاکید کرد: یکی از نکات بسیار مهم که در بخش کشاورزی خیلی کم به آن پرداخته می‌شود موضوع بیمه از طرف کارگزاران و همچنین بیمه‌شدگان در مقابل بحران هایی است که وجود دارند و یا به صورت نوپدید ظهور خواهند کرد.

رئیس اداره مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان مرکزی در خصوص مشکلات و چالش پیش آمده ناشی از بیماری کرونا نیز گفت: در حال حاضر بزرگترین بحران، بیماری کرونا است که اثرات بسیار بدی را بر مدیریت بخش کشاورزی داشته است و در نتیجه امنیت غذایی در وضعیت کرونا نیز دچار چالش‌هایی شده است که با بی توجهی به آن عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید