Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: طرح باغداری و کشت گیاهان دارویی در اراضی شیب دار از جمله طرح‌های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است که با هدف ایجاد اشتغال، افزایش تولید محصولات باغی، جلوگیری از مهاجرت روستاییان و مقابله با فرسایش آبی خاک در شهرستان‌های استان مرکزی اجرا شده است.

توسعه باغات در اراضی شیب دار فرصتی برای افزایش رونق تولید

به گزارش خبرنگار ایانا در استان مرکزی، زارعی خاطرنشان کرد: طرح باغداری در اراضی شیب‌دار در مناطقی که بارندگی سالانه در آنها ۳۰۰ میلی متر بوده و پنج نوبت بارندگی بیش از ۱۰ میلیمتر در سال داشته‌باشند، اجرا می شود.

این مقام مسئول افزود: طرح باغداری در اراضی شیب‌داری ملی نیز در زمین‌های  قابل اجرا است که اداره کل منابع طبیعی استان مرکزی طرح‌های مرتع‌داری در آنها نداشته و قابل واگذاری به افراد باشد.

وی ادامه داد: متقاضیان اجرای طرح باغداری در اراضی شیب‌دار می توانند از تسهیلات اجرای این طرح در اراضی ملی و مستثنیات بهره‌مند شوند.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی یادآورشد: ۱۰۰ هکتار اجرای طرح باغداری در اراضی شیب دار شامل ۵۰ هکتار اراضی ملی و ۵۰ هکتار مستثنیات امسال برای سازمان جهاد کشاورزی این استان تعهد شده‌است که پیش‌بینی می شود بیش از این میزان عملیاتی شود.

زارعی افزود: کشت گیاهان کم‌ آب‌بر و دارویی از جمله گل‌محمدی، عناب، زرشک و انگور که صرفه اقتصادی بالایی دارند در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در اراضی شیب‌دار استان است.

وی ادامه داد: شهرستان‌های اراک، خنداب، کمیجان، شازند و تفرش از شرایط لازم برای اجرای طرح باغداری در اراضی شیب‌دار برخوردار بوده و اجرای این طرح در سایر شهرستان‌ها با تایید اداره کل هواشناسی استان مرکزی قابل اجرا است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید