Iranian Agriculture News Agency

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: سال گذشته روزانه 40 کانتینر صادرات مرکبات از استان مازندران داشتیم که سبب ایجاد امید و انگیزه بین باغداران و ذخیره‌سازان در جهت افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت باغداری شده است.

صادرات روزانه 40 کانتینر مرکبات از مازندران/ کاهش ضایعات محصول به یک درصد
به گزارش خبرنگار ایانا در مازندران، حسین مولایی با با بیان اینکه استان مازندران با توجه به شرایط اقلیمی مناسبی که دارد جایگاه ویژه‌ای را در تولید بیش از 40 نوع محصولات باغی در کشور داراست، گفت: مازندران رتبه نخست کشور را در تولید پنج محصول باغی شامل مرکبات، گل و گیاه‌هان زینتی، گل و گیاهان آپارتمانی، درخت و درختچه زینتی و تولید نهال سالم و رتبه دوم را در تولید گل‌های شاخه بریده، توت فرنگی و چای دارد.

وی سطح زیرکشت محصولات باغی استان را 156 هزار هکتار با تولید سه میلیون و 238 هزار و 658 اعلام کرد و افزود: تنها ارزش اقتصادی مرکبات تولیدی استان مازندران بالغ بر ده هزار میلیارد تومان است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: از هفت میلیون تن محصولات کشاورزی استان، نیمی از آن در حوزه باغبانی است.

مولایی بیان کرد: 6 ماهه نخست امسال 350 هزار تن میوه‌های هسته‌دار، دانه‌دار، دانه‌ریز و میوه‌های خشک شامل هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو، گلابی، به، توت فرنگی، تمشک، گردو و فندق در استان تولید شد.

وی به کشت‌های گلخانه‌ای در استان اشاره کرد و افزود: بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی، کشت گلخانه‌ای محصولات کشاورزی جزو اولویت‌هاست و افزایش عملکرد در واحد سطح، تولید بیش از یک محصول در سال، صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش کیفیت محصولات تولیدی، حفظ محیط زیست و افزایش صادرات از اهداف کشت‌های گلخانه‌ای است.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه تاکنون سطح زیرکشت محصولات گلخانه‌ای در مازندران به 385 هکتار رسیده است، گفت: از این میزان سطح زیرکشت 140 میلیون واحد، اصله و گلدان تولید شده است.

این مسؤول با اشاره توسعه کشت گلخانه‌ای در استان از 55.6 هکتار سال گذشته به 70 هکتار در سالجاری، گفت: اصلاح و بازسازی 5 هکتار گلخانه‌، 370 مورد صدور مجوز گلخانه‌های کوچک مقیاس، اصلاح و بازسازی باغات مرکبات در سطح 9 هزار هکتار، اصلاح و نوسازی یک‌هزار هکتار از باغات کیوی، اصلاح و نوسازی 120 هکتار از باغات زیتون از جمله اقدامات انجام شده در بخش باغبانی استان بوده است.

مولایی بیان کرد: برای تامین توت نوغانداران، امسال قرارداد تولید 100 هزار اصله نهال توت در شهرستان قائم‌شهر منعقد شد که پایان سال بین نوغانداران توزیع خواهد شد.

 

وی ادامه داد: از سال گذشته تاکنون 240 مورد طرح گلخانه‌ای به مبلغ 118 میلیارد تومان، 23 مورد طرح‌ گیاهان دارویی به مبلغ دو میلیارد و 949 میلیون تومان و 9 میلیارد تومان سرمایه در گردش برای دو طرح‌ باغبانی به بانک عامل معرفی شدند.

معاون مدیریت باغبانی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه 114 هزار هکتار از باغات مازندران به کشت مرکبات اختصاص دارد که پپیش‌بینی می‌شود امسال دو میلیون و 700 هزار تن محصول تولید شود، گفت: 17 هزار هکتار از باغات را نارنگی‌های پیش‌رس با تولید 250 هزار تن تولید تشکیل می‌دهد که تاکنون 50 درصد این محصول برداشت شده است.

این مسؤول درباره برداشت انار در سطح استان گفت: یک‌هزار و 700 هکتار از باغات استان به کشت انار اختصاص دارد که پیش‌بینی می‌شود امسال 30 هزار تن محصول به ارزش اقتصادی یک هزار و 200 میلیارد تومان برداشت شود.

مولایی با بیان اینکه برداشت انشو و پرتقال ناول از اواسط آبان ماه در استان آغاز خواهد شد، ادامه داد: سال گذشته روزانه 40 کانتینر صادرات مرکبات از استان مازندران داشتیم که سبب ایجاد امید و انگیزه بین باغداران و ذخیره‌سازان در جهت افزایش سرمایه‌گذاری در صنعت باغداری شده است.

وی بیان کرد: ضایعات مرکبات در سال 93 در انبارها 10 درصد بود که در سال گذشته با بهبود مدیریت باغات، مدیریت تغذیه و مدیریت انبارهای فنی نگهداری میوه ضایعات محصول به یک درصد رسیده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید