Iranian Agriculture News Agency

معاون سازمان جهادکشاورزی استان قزوین؛

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت :طی دو سال ۵۰ هکتار باغ گردو با ویژگی مقاومت مقابل سرمازدگی در این استان ایجاد شده است.

طی دو سال گذشته  ۵۰ هکتار باغ گردو در استان قزوین اصلاح  شد

به گزارش خبرنگار ایانا از استان قزوین مجید اسماعیلی  افزود : اطلاح این باغات  از طریق اجرای سامانه نوین آبیاری نوین ، پیوند و سرشاخه کاری و کشت ارقام مرغوب که مقاوم به سرمازدگی بوده و دارای عملکرد بالایی هستند انجام شده است .

وی اظهار کرد:  همچنین  طی سال گذشته یک باغ  گردو مدرن از نوع خارجی و شامل فرنور، چندلر و فراکت  در استان احداث شده است .

این مسئول گفت: ارقام کشت شده دیرگل بوده و ضمن مقاومت بالا در برابر سرمازدگی، عملکرد و تولیدشان نسبت به باغ های سنتی بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد و حتی بالاتر بیشتر است و محصول آنها از کیفیت زیادی برخوردار بوده و قابلیت صادرات دارد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین، یادآور شد: با ایجاد این باغ ها، مساحت باغ های مدرن و اصلاح شده استان به  ۱۰۰ هکتار افزایش یافت.

اسماعیلی اظهار کرد: تلاش داریم از طریق پیوندزنی و سرشاخه کاری، باغ های سنتی گردو در استان را اصلاح و جوان سازی کنیم که ۲ مزیت مهم مقاومت در برابر سرما و افزایش عملکرد را در پی خواهد داشت.

به گفته وی در حال حاضر بیش  پنج هزار هکتار باغ گردو وجود دارد .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید