Iranian Agriculture News Agency

تولید ۱۲۵۰۰ تن عسل در استان فارس

مدیر امور طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از تولید سالانه ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل در این استان خبر داد و گفت: این میزان عسل در بیش از یک میلیون و 200 هزار عدد کندوی زنبور عسل مستقر در استان فارس در سال ۱۴۰۲، تولید و روانه بازار می‌شود.

تولید ۱۲۵۰۰ تن عسل در استان فارس

به گزارش خبرنگار ایانا در فارس، رضا فزونی با بیان اینکه هفت هزار زنبورستان در سطح استان فارس فعال است، اضافه کرد: صنعت زنبورداری استان فارس در رتبه سوم تولید عسل کشور قرار دارد. 

این مقام مسئول با اذعان به اینکه در استان فارس بیش از هفت هزار و ۶۰۰ نفر در حوزه زنبورداری مشغول به فعالیت هستند، بیان کرد: زنبورداری از جمله مشاغل مورد استقبال بهره برداران بخش کشاورزی است که در سال‌های اخیر مورد استقبال قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه صنعت زنبورداری محصولات جانبی دیگری نیز دارد که به بازار عرضه می‌شود، افزود: سالانه بیش از یک کیلوگرم ژل شاهانه، ۳۰۰ تن موم، ۱۸ تن موم و ۶۵ تن گرده گل در این استان تولید و برداشت می‌شود. 

فزونی خاطرنشان کرد: شهرستان‌های فیروزآباد، کازرون، و ممسنی از مهم‌ترین مناطق زنبورداری استان فارس است.

وی توضیح داد: در سال زراعی گذشته و به دنبال آن طغیان آفات با مشکلاتی در صنعت زنبورداری مواجه بوده‌ایم که امید است در صورت بهبود شرایط اقلیمی و از طرف دیگر با مدیریت بهتر زنبورداران و همچنین بالا بردن فرهنگ زنبورداری و آشنایی کشاورزان و باغداران با فواید زنبور عسل و نقش آن در گرده افشانی، با بهبود تولید در این بخش طی سال‌های آتی روبرو باشیم.

 

خبرنگار: شیدا اشتری

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید