Iranian Agriculture News Agency

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران مطرح کرد:

رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق بازرگانی ایران، «عوارض سنگین»، «پایدار نبودن صادرات» و «خرده مالکی» را سه مانع عمده صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ذکر کرد.

سه مانع صادرات محصولات کشاورزی به روسیه

به گزارش ایانا؛‌ «غلامعلی فارغی» در گفت و گو با  ایرنا، افزود: از آنجا که ما عضو مجمع اقتصادی اوراسیا نیستیم، کالاهای ما در روسیه از نظر قیمتی قابل رقابت با کالاهای مشابه سایر کشورهای عضو اوراسیا نیست.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: مانع دیگری که پیش روی صادرات محصولات کشاورزی ما به روسیه قرار دارد، این است که صادرکنندگان ایرانی به دلیل ابلاغ روزانه بخشنامه‌ها، نمی‌تواند تعهد بدهد که صادرات پایداری به روسیه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: بازار روسیه مانند همه بازارهای دیگر به تعهد بلندمدتِ تامین کننده نیاز دارد؛ مشتری خارجی اگر تصور کند که فروشنده ایرانی نمی‌تواند کالای مورد نیاز او را به صورت پایدار تامین کند، ترجیح می‌دهد کالای مورد نیاز خود را از فروشنده ای دیگر خریداری کند.

فارغی، «خرده مالکی» را چالش دیگر صادرات محصولات کشاورزی به روسیه ذکر کرد و افزود: ما بزرگ مالکی را به رسمیت نشناخته‌ایم؛ تولیدکنندگان و هلدینگ‌های بزرگی نداریم که در هر شرایطی بتوانند بازار را تامین کنند.

وی گفت: بزرگ مالک ها در شرایط دشوار زیان می‌دهند اما بقای خود را حفظ می‌کنند و با کسب سود در شرایط مناسب، دوران ضرر و زیان را جبران می‌کنند؛ اما خرده مالک‌ها و کسانی که در فعالیت‌های مقیاس کوچک کار می‌کنند، با هر تنشی ممکن است از بین بروند.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ارزش صادرات محصولات کشاورزی به روسیه را سالانه حدود 150 تا 200 میلوین دلار ذکر کرد و گفت: روسیه بازار بسیار مناسبی برای کالاهای ایرانی است و در صورت رفع چالش‌های پیش روی مبادلات تجاری، می‌توان سالانه 10 تا 20 میلیارد دلار به این کشور صادرات داشت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید