Iranian Agriculture News Agency

ترامپ ناخواسته روسیه را شریک همه پرونده‌های مهم دنیا کرد

رئیس‌جمهور روسیه موفق شد از هرگونه چانه‌زنی و بحث در مورد اقدامات و دستاوردهای روسیه در مورد پرونده اوکراین و شبه‌جزیره کریمه جلوگیری کند. علاوه بر اینکه موفق شد شراکت علنی خود را با اعتراف امریکا به ادامه مذاکرات در مورد پرونده کره، تحمیل کند. پوتین همچنین توانست ائتلاف خود با ایران را تثبیت کرده و به ترامپ اجازه بیان هیچ‌گونه قیدوبندی در مورد حضور ایران در پرونده‌های منطقه‌ای به‌ویژه در مورد سوریه را ندهد.

پوتین «خروج ایران از سوریه» را از دستور مذاکره خارج کرد

به گزارش گروه سیاسی ایانا به نقل از انتخاب، البناء در تحلیلی به قلم ناصر قندیل، سردبیر خود نوشت: مشخص بود که اصل خواسته سیاستمداران آمریکایی از رئیس‌جمهورشان در نشست با پوتین آن است که با تلاش‌های پوتین برای کشاندن او به میدانی که در آن روسیه شریک کاملی در پرونده‌های بین‌المللی مهم باشد، مقابله کرده و برای انجام معاملاتی با روسیه تأثیرگذار در سطح جهان؛ معامله‌ای مبنی بر واگذاری سوریه به آن در مقابل خروج ایران از سوریه تلاش کند.

نشست خبری که رؤسای جمهور آمریکا و روسیه پس از دیدار با یکدیگر داشتند، نشان داد که تمام پرونده‌های جهان در دست بررسی بین این قدرت جهانی بوده است و حتی روسیه دولتی مهم‌تر از آمریکا و تأثیرگذارتر از آن در این زمینه است؛ شریکی که امکان نادیده گرفتن آن در سیاست‌های بین‌المللی وجود ندارد. پرونده‌هایی که در هلسینکی موردبررسی قرار گرفت، مربوط به تمام مسائل روز جهان بود. همین مسئله می‌تواند به معنای اذعان امریکا به پایان زمان یکه‌تازی آن در عرصه سیاست‌های جهانی باشد.

رئیس‌جمهور روسیه موفق شد از هرگونه چانه‌زنی و بحث در مورد اقدامات و دستاوردهای روسیه در مورد پرونده اوکراین و شبه‌جزیره کریمه جلوگیری کند. علاوه بر اینکه موفق شد شراکت علنی خود را با اعتراف امریکا به ادامه مذاکرات در مورد پرونده کره، تحمیل کند، بااینکه ایالات‌متحده مایل بود این پرونده از حالت دوجانبه آمریکایی کره‌ای خارج نشود. پوتین همچنین توانست ائتلاف خود با ایران را تثبیت کرده و با دفاع از توافق هسته‌ای و صحبت از ایران به‌عنوان دولتی که بیشترین احترام و پایبندی را به معیارهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است، به ترامپ اجازه بیان هیچ‌گونه قیدوبندی در مورد حضور ایران در پرونده‌های منطقه‌ای به‌ویژه در مورد سوریه را ندهد. ازاین‌رو، رئیس‌جمهور آمریکا تنها به تشدید فشارها علیه ایران اشاره کرد و این موضوع یکی از نقاط اختلاف بین ترامپ و پوتین بود.

بدیهی است که در مورد سوریه، مسئله تسلیم شدن آمریکا به پیروزی روسیه و رئیس‌جمهور سوریه، بدون بها و قیمتی برای روسیه باقی ماند و نکته جالب‌توجه آنکه پوتین در کنفرانس خبری این مسئله را یک پیروزی روسی-سوری-ایرانی خوانده و اشاره واضحی به ادامه حرکت در مسیر معادله آستانه با نظارت ایران ترکیه و روسیه داشت.

به‌این‌ترتیب، طرح‌های ترامپ برای معامله و مبادله با پوتین با شکست مواجه شد؛ چراکه روسیه نمی‌پذیرد که در مقابل واگذاری سوریه به آن، ایران را از این کشور عربی خارج کرده و تهران را در صف بازنده‌ها قرار دهد؛ بلکه به نظر می‌رسد صحبت رئیس‌جمهور روسیه در مورد پایان درگیری‌ها در جولان و اهمیت آن برای روسیه، در ضمن ارتباط مستقیم بین پایان درگیری‌ها و اجرای مصوبات شورای امنیت به‌ویژه مصوبه 338، مربوط به عقب‌نشینی اسرائیل از جولان که از زبان پوتین مطرح شد و این‌گونه موضع‌گیری پوتین نیز به معنای تمایل شدید او برای مقابله باسیاست‌های امریکا در مورد اسرائیل است.

نقطه قوتی که پوتین در جریان مذاکرات موفقیت‌آمیز خود به آن تکیه کرد، ترسیم یک نقشه راه برای مذاکره با واشنگتن بود که از درک او از اهمیت کارت‌هایی که در دست دارد، سرچشمه می‌گیرد؛ چه در مورد تنگنای آمریکا در سوریه و قرار گرفتن آن در مقابل گزینه‌هایی دشوار، بین مقابله با پیشروی ارتش سوریه یا عقب‌نشینی در برابر آن، بدون سقف سازشی که شراکت آن را تضمین کند، یا در مقابل خطرات شکست در کره.

پوتین از طریق این نشست، دامی را پهن کرد و با کمک آن توانست پرونده‌های مهم و محاسبات آمریکا در این مورد را به نفع خود تغییر داده و آن را مجبور کند از ائتلاف با اسرائیل و عربستان علیه ایران، باهدف تضعیف آن چشم‌پوشی کند.

مترجم: مریم نصرالهی

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید