Iranian Agriculture News Agency

تعادل در بازار نهاده‌های کشاورزی؛

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور با اعلام اینکه کنجاله سویا و ذرت صنعت طیور تأمین‌شده و در حال توزیع است، گفت: بازار نهاده‌های کشاورزی از هفته آینده متعادل می‌شود.

 

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی: حمید ورناصری با بیان اینکه اکنون نهاده‌های موردنیاز صنعت طیور شامل کنجاله سویا و ذرت تأمین است و کمبودی در این زمینه‌ها نداریم افزود: تولیدکنندگان می‌توانند نیاز خود را در زمینه ذرت به ازای هر کیلوگرم ۱۱۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۹۵۰ تومان از ادارات استانی شرکت‌های پشتیبانی امور دام دریافت کنند.

وی اظهار داشت: برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی افراد متخلف، از دیروز نهاده‌های موردنیاز صنعت طیور با حجم بالا در حال عرضه است و پیش‌بینی می‌شود ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده بازار نهاده‌ها متعادل شود.

ور ناصری گفت: بخش عمده افزایش قیمت کنجاله سویا و ذرت در هفته‌های اخیر ناشی از افزایش قیمت بازارهای جهانی و بخشی هم التهاب ناشی از سوءاستفاده برخی افراد از اجرای سیاست‌های جدید ارزی بوده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در بازار بخشنامه‌های متعددی را در زمینه پرداخت یارانه به کالاهای اساسی همچون کنجاله سویا و ذرت ابلاغ کرد تا به ازای هر دلار ۴۰۰ تومان مابه‌التفاوت نرخ به واردکنندگان پرداخت کند.

وی با تأکید بر اینکه طبق مصوبه دولت همه کالاهای اساسی از جمله کنجاله سویا و ذرت باید باقیمت‌های نرخ ارز ۳۸۰۰ تومان تأمین و وارد شوند، گفت: واردکنندگان نباید باقیمت گران محصولات وارداتی خود را عرضه کنند.

به گفته ورناصری، واردکنندگان می‌توانند پس از دریافت مجوزهای مربوطه به بانک مرکزی و بانک عامل مراجعه و با دریافت ارز بانکی بر مبنای ارز ۳۸۰۰ تومان، واردات کالاهای اساسی را انجام دهند.

وی افزود: برای جلوگیری از التهاب بازار نهاده‌ها نیاز است دستگاه‌های نظارتی، سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان به موضوع ورود کرده و از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کنند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور همچنین گفت: بخشی از افزایش قیمت نهاده‌ها متأثر از بازارهای جهانی است که بر قیمت محصول نهایی ازجمله گوشت قرمز، گوشت مرغ و تخم‌مرغ اثر خواهد گذاشت زیرا با توجه به هزینه‌های تمام‌شده تولید، قیمت تمام‌شده گوشت مرغ بیش از قیمتی است که اکنون به فروش می‌رسد که تداوم این روند سبب زیان تولیدکنندگان می‌شود.

ور ناصری با بیان اینکه وضعیت فعلی بازار گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ مناسب است اما قیمت نهاده‌ها به دلیل سوءاستفاده برخی از افراد سودجو ممکن است نوسان‌هایی ایجاد کند، اظهار داشت: به نظر می‌رسد قیمت تمام‌شده محصولات نهایی باید با سود معقولی مدنظر قرار گیرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید