Iranian Agriculture News Agency

راه اندازی کشت و صنعت‌ها با اولویت شهرهای جنوبی خوزستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در شمال استان قبل از انقلاب، شرکت‌های کشت و صنعت دولتی دایر شدند و کسانی که در این شرکت‌ها فعالیت می‌کردند دانش کشاورزی را فرا گرفته و این دانش را در مزرعه خود نیز اجرا می‌کردند در صورتی‌که در جنوب استان کشت وصنعت چندانی وجود نداشت بنابراین باید کشت و صنعت‌های خصوصی با اولویت جنوب استان راه‌اندازی شود.

راه اندازی کشت و صنعت‌ها با اولویت شهرهای جنوبی خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، مجید نبی پور در همایش هم‌اندیشی با نخبگان بخش کشاورزی در خصوص معرفی دستاوردها و چالش‌های کشاورزی استان خوزستان گفت: چون ادارات در زمان پیروزی انقلاب نمی توانستند جواب‌گوی نیازهای مردم باشند لذا مسئولیت‌هایی به جهاد واگذار شد و در سال 62 وزارت جهاد سازندگی ایجاد شد پشتیبانی جنگ، فنی مهندسی و دیگر مسئولیت ها نیز به عهده جهاد سازندگی گذاشته شد و در سال 79 جهاد سازندگی و کشاورزی ادغام شد.

وی با بیان اینکه ما مسئول تولید غذا در استان هستیم اضافه کرد: استان خوزستان دارای یک میلیون و 300 هزار هکتار اراضی کشاورزی، 228 هزار خانوار بهره بردار، 80 هزار گندم کار آبی و 40 هزار گندم کار دیم است.

نبی پور گفت: در کشت پاییزه پاییز  یک میلیون هکتار و در تابستان 300 هزار هکتار از اراضی استان زیر سطح کشت می‌رود.

وی توضیح داد: طبق الگوی کشت که توسط محققان ارائه می‌شود باید راندمان و بهره‌وری را افزایش و ضایعات را کاهش دهیم که برای اجرا نیاز به دانش دارد که در این مورد باید از  کشاورزان پیشرفته و محققان استفاده کرد.

نبی پور خاطرنشان کرد: کشاورزی که در روستا است و عملکرد آن با اجرای مبانی علمی نسبت به دیگر کشاورزان بالاتر است و همچنین تحصیل‌کرده‌ای که با علاقه به سرزمین مادری خدمت می‌کند از نظر من نخبه محسوب می‌شود.

وی اظهار داشت: در شمال استان قبل از انقلاب، شرکت‌های کشت و صنعت دولتی دایر شدند و کسانی که در این شرکت‌ها فعالیت می‌کردند دانش کشاورزی را فرا گرفته و این دانش را در مزرعه خود نیز اجرا می‌کردند در صورتی‌که در جنوب استان کشت و صنعت چندانی وجود نداشت بنابراین باید کشت و صنعت‌های خصوصی با اولویت جنوب استان  راه‌اندازی شود.

نبی پور افزود: به همین منظور کشاورزان جنوب استان را که بالای 70 هکتار زمین دارند برای راه‌اندازی کشت و صنعت‌ها  شناسایی و هم‌اندیشی و خدمات لازم را به آنها عرضه خواهیم کرد.  

وی تاکید کرد: صنایع تبدیلی و راه‌اندازی سایت صادرات چه داخل و چه خارج از کشور نیز اولویت‌های ما است.

نبی پور بیان کرد: با توجه به وظایف و تکالیفی که سازمان جهاد کشاورزی در قبال کشاورزان دارد تصمیم گرفته شد تا همایشی برای انتقال دانش و شنیدن درخواست‌های آنان به مناسبت هفته جهاد کشاورزی برگزار کند.

وی ادامه داد: در سال زراعی گذشته 754 هزار هکتار از مزارع استان به کشت گندم اختصاص یافت 20 هزار هکتار چغندر ، 42 هزار کلزا  و بیش از 60 هزار هکتار جو و همچنین طرح جهش تولید در دیمزارها اجرا شد.

نبی پور توضیح داد: ارزش گندم استان 27 همت است که در یک مرحله هفت دهم همت و در مرحله بعد 19 همت پرداخت شده و در روزهای آینده مابقی وجه کشاورزان پرداخت خواهد شد.

وی یادآور شد: الگوی کشت تابستانه بر اساس میزان آبی که سازمان آب و  برق به ما ابلاغ می‌کند تدوین می‌شود و اگر کشاورز از این میزان مصوب شده تخطی کند خدماتی به وی ارائه نمی‌شود. 

 

خبرنگار: ندا خاکی زاده

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید