Iranian Agriculture News Agency

پایان واکسیناسیون دام‌های سنگین مناطق مرزی خرمشهر علیه بیماری لمپی اسکین

رئیس اداره دامپزشکی خرمشهر گفت: بیش از سه هزار راس دام سنگین در مناطق مرزی با کشور عراق تحت پوشش واکسیناسیون لمپی اسکین قرار گرفت.

پایان واکسیناسیون دام‌های سنگین مناطق مرزی خرمشهر علیه بیماری لمپی اسکین

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، کاظم داودی بیان کرد: در فاز سراسری واکسیناسیون دام‌های سنگین علیه بیماری لمپی اسکین بیش از سه هزار رأس دام سنگین در مناطق مرزی با کشور عراق واکسینه شدند.

وی افزود: در این طرح واکسیناسیون سراسری 30 واحد اپیدمیولوژیک روستایی در بازه زمانی 45 روزه توسط اکیپ‌های دولتی دامپزشکی شهرستان به‌صورت رایگان با پوشش صد در صدی ایمن سازی شد.

داودی با اشاره به اینکه بیماری لمپی اسکین از جمله بیماری‌های ویروسی در دام سنگین (گاو و گوساله) است، خاطرنشان کرد: این بیماری با تشکیل ندول‌های جلدی در سطح بدن دام مشخص می‌شود که می‌تواند خسارات اقتصادی فراوانی به صنعت دامپروری وارد کند.

رئیس اداره دامپزشکی خرمشهر روش انتقال بیماری لمپی اسکین را بیشتر از طریق نیش حشرات ناقل عنوان کرد و توضیح داد: با توجه به بروز این بیماری در فصول بهار و تابستان که فصل فعالیت حشرات و بندپایان است، پوشش ایمنی در جمعیت دامی قبل از شروع فصول گرم جهت ایمن سازی دام‌ها انجام می‌شود.

داودی در پایان انجام واکسیناسیون به ‌موقع، ضدعفونی و سم‌پاشی جایگاه‌های دامی و جلوگیری از تردد افراد متفرقه به دامداری‌ها را از جمله مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از بیماری لمپی اسکین عنوان کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید