Iranian Agriculture News Agency

عصاره تاکید کرد:

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، در نشست شورای راهبردی این ستاد که با حضور نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای مختلف مرتبط با حوزه صنعت گیاهان دارویی و همچنین نمایندگان شرکت‌های فناور این حوزه برگزار شد، بر لزوم اولویت‌بندی در حمایت از گیاهان دارویی دارای اهمیت برای صنعت تاکید کرد.

اولویت تجاری سازی فرآوده‌های گیاهی مورد نیاز صنعت

به گزارش ایانا، در این نشست عنوان شد که تا کنون 5 هزار و 204  برای تولید محصولات دارویی مبتنی بر گیاهان دارویی و طب سنتی صادر شده است.

محمد حسن عصاره دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در این نشست گفت: کشور از منابع طبیعی و گیاهان دارویی قابل توجهی برخوردار است و برای نظم‌دهی به فرایند حمایت‌ها، باید تجاری‌سازی آن دسته از فراوده‌های گیاهی در اولویت قرار گیرد که از اهمیت و ارزش‌افزوده بیشتری برخوردار هستند و مورد نیاز صنعت هستند.

وی ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بیشتر بین‌دستگاهی، افزود: بعضاً مشاهده می‌شود که شرکت‌های فناور برای برداشت برخی اقلام خاص گیاهی از عرصه‌های طبیعی با ممانعت ارگان‌های نظارتی مواجه می‌شوند. بدیهی است که برداشت این گیاهان با استفاده از روش‌های علمی و کنترل شده، نه تنها آسیبی به ذخایر طبیعی وارد نمی‌کند، بلکه با توسعه کشت این گیاهان می‌توان به تقویت عرصه‌های طبیعی نیز کمک کرد.

نمایندگان سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله، حاضرین در این نشست بودند که به ارائه گزارش در خصوص فعالیت‌های مرتبط با حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی پرداختند.

تاکید بر تربیت منابع انسانی و ریل‌گذاری بر فعالیت بخش خصوصی، از جمله موارد مورد تاکید مدیریت سازمان غذا و دارو در حوزه صنعت گیاهان دارویی است.

در این نشست همچنین مطرح شد که در سال‌های اخیر با توجه به پیگیری‌های ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، اقلام دارویی گیاه پایه در داروخانه‌های کشور به شکل محسوسی افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، 5 هزار و 204 مجوز از سوی سازمان غذا و دارو برای تولید محصولات دارویی مبتنی بر فرآورده‌های گیاهی و طب سنتی صادر شده است. از این تعداد 3هزار و 733  مجوز مربوط به تولید فرآورده‌های طبیعی و هزار و 471 مجوز مربوط به تولید فرآورده‌های سنتی است.

ساماندهی فرآیندها و ساختارهای اجرایی، پایش و ارزیابی کارخانه‌های تولیدکننده فرآورده‌های طبیعی و سنتی از دیگر موضوعات مطرح شده در نشست راهبردی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری بود.

بر این اساس، صدور مجوز تولید برای محصولات در این حوزه 20 درصد رشد داشته است. تنها در سال‌های 1398 و 1399 نزدیک به 1309 مجوز برای تولید داروهای گیاهی و سنتی صادر شده است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید