Iranian Agriculture News Agency

خون میرزایی اعلام کرد:

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در سمپوزیوم بین المللی سخت پوستان 2021 که به مدت سه روز از 16 تا 18 آذرماه سال جاری در حال برگزاری است و در پنل تخصصی "حکمرانی و نقش دولت در توسعه صنعت آبزیان" به تحقق 95 درصدی تکلیف برنامه سازمان شیلات ایران در پرورش میگو اشاره کرد.

تحقق 95 درصدی تکلیف برنامه پرورش میگوی کشور

به گزارش ایانا به نقل از سازمان شیلات ایران ، دکتر نبی اله خون میرزایی اظهار داشت: امروز بومی شدن دانش و فن آوری پرورش میگو در کشور افق جدیدی را باز کرده و قابل تعمیم به سایر سخت پوستان است. به پشتوانه کار مستمری که در حوزه تحقیقات در دهه های گذشته انجام شده است و با انتقال دانش و یافته ها و جلب اعتماد سرمایه گزاران توانستیم در اجرای آن موفق باشیم.

وی افزود:  امروز بسیاری از حوزه هایی که موجب نگرانی بوده دیگر نگران کننده نیست، از جمله محدودیت آب شیرین در کشور برای ما خیلی نگران کننده نیست چون  به مدد سرمایه انسانی، دانش و تحقیقات صورت گرفته، اعتماد سرمایه گذاران بخش برای استفاده از آب های لب شور و شور کشور و برای تولید و اشتغال در سراسر کشور برنامه داریم و تجربیات و یافته های تحقیقاتی ما با مشارکت سرمایه گذاران و بهره برداران ترویج شده است و محدودیت های منابع آب شیرین در کشور و شور شدن آب چاه ها و تهدیدهایی که خشکسالی برجای گذاشته است خیلی نگران کننده نیست. 
دکتر خون میرزایی تصریح کرد: برای آب های دریای شمال و جنوب کشور برنامه های مفصلی در زمینه پرورش ماهی در دریا و پرورش در سواحل با تمرکز و پرورش میگو تدوین وتنظیم شده است و در حال اجرا است. موفقیت همکاران ما در بومی سازی دانش و فن آوری روش های نوین پرورش مانند بیوفلاگ و کارهای تلفیقی مانند آکواپونیک افق های جدیدی را پیش روی ما باز کرده است که با این وصف، استعداد پرورش و تولید را در کشور مشاهده می کنیم و برای آن برنامه داریم و مطمئن هستیم که محقق خواهد شد. 
رییس سازمان شیلات ایران افزود: برای ما علاوه بر تمرکزی که تاکنون بر روی گونه های مشخص آبزیان داشتیم تنوع تولید نیز حائز اهمیت است و بنابراین پرداختن به موضوع تنوع سایر گونه ها متناسب با شرایط اقلیمی و وضعیت آب و خاک در دستور کار ما قراردارد.
وی توجه به نیازهای آینده صنعت شیلات در این پنل های تخصصی را ستود و گفت: در زمینه حکمرانی خوب باید تلاش کنیم که این سرمایه و اعتماد بخش خصوصی با پشتیبانی دولتی و رفع موانع تولید به افزایش این سرمایه و تولید اشتغال بیانجامد. دکتر خون میرزایی واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی و تشکل های تخصصی ذیربط را از برنامه های سازمان شیلات دانست و اظهارداشت:  باید رشدی که در بخش صورت می گیرد با توجه به ضوابط و محدودیت ها و منابع موجود و حفظ محیط زیست باشد و توسعه پایدار و قابل دفاع در دراز مدت باشد.
وی با تاکید بر نیاز به دانش و فن آوری روز برای افزایش تولید و بهره وری خاطرنشان کرد:  براساس پیش بینی های اولیه  باید در افق 1404 بتوانیم به تولید 100 هزار تن برسیم . تکلیف سال 1400 ما مطابق با برنامه تولید 60 هزار تن میگو بوده است که مطابق آخرین آماری دریافت شده به  بیش از 57500تن تولید رسیده ایم که بیانگر دست یابی به بیش از 95 درصد تکلیف برنامه در سال جاری بوده است و این دست آورد با توجه به محدودیت ها و منابع مختلف مالی که در کشور حکمفرما شده است اگر شرایط اقتصادی مناسب تر بود حتما به دست آوردی بالاتر می رسیدم و باز هم قابل تقدیر است.
رییس سازمان شیلات ادامه داد: با توجه به برنامه تحولی کشاورزی که وزیر جهاد کشاورزی برای  افق 1404 پیش بینی کرده است براساس دستور ایشان مبنی بر انعقاد تفاهم نامه های میان معاونت های تخصصی  امیدواریم در افق 1404 به بیش از 100 هزار تن پیش بینی اولیه تا سقف 130 هزار تن تولید در پرورش میگو برسیم .
وی در پایان خاطرنشان کرد : بنا داریم علاوه بر نوارهای ساحلی شمال و جنوب، حتما توسعه صنعت پرورش میگو را ادامه و به تمام پهنه ها در کشورتعمیم دهیم . من خوش بین هستم که به پشتوانه همکاران دست اندرکار به این برنامه دست پیدا خواهیم کرد. 
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید