Iranian Agriculture News Agency

مشاور وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

مشاور وزیر جهاد کشاورزی از راه‌اندازی بورس عسل در آینده خبر داد.

بورس عسل در آینده نزدیک راه‌اندازی می‌شود

مرتضی حنفیه زاده مشاور وزیر جهاد کشاورزی و و مجری طرح پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از تولید در بخش کشاورزی در حاشیه انعقاد تفاهم نامه همکاری در زمینه کارآفرینی و توسعه کسب و کارهای رشته زنبورداری در جمع خبرنگاران از راه‌اندازی بورس عسل در آینده نزدیک خبر داد و گفت: بورس عسل در کنار ایجاد پایانه صادراتی به زنجیره ارزش این محصول کمک خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه جهان بدون زنبور عسل قابل تصور نیست، افزود: هزاران گیاه بدون وجود این موجود زنده از بین خواهد رفت.

حنفیه زاده ادامه داد: زنبور عسل نقش اساسی با گرده افشانی در تنوع گیاهان دارد و منجر به تنوع گیاهی می شود همچنین قدرت بقاء را افزایش می دهد.

وی با اشاره به اینکه از ۱۲۰ هزار تن تولید عسل در سال گذشته  تنها 3 هزار تن قابلیت صادرات داشته است، یادآور شد: باید عسل ایران را به سایر کشورها معرفی کنیم زیرا علاوه بر ارزآوری می تواند به معیشت زنبورداران نیز کمک بسیاری کند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۰۰ هزار کندو در کشور وجود دارد و جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار زنبوردار در حال فعالیت در این حوزه هستند.

حنفیه زاده ازجمله محصولات جانبی عسل را زهر زنبور، بره موم و ژل رویال عنوان کرد و گفت: محصولات جانبی عسل قابلیت صادرات بالایی دارد و می‌توان به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان با فرآوری در این حوزه، ارزش‌افزوده این صنعت را افزایش داد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید