Iranian Agriculture News Agency

آغاز خرید تضمینی تخم مرغ

رئیس اتحادیه تویدکنندگان تخم مرغ از آغاز خرید تضمینی این محصول توسط شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد.

آغاز خرید تضمینی تخم مرغ

محمدرضا کاشانی در این خصوص به خبرنگار ایانا گفت: طی جلسه مشترکی که با شرکت پشتیبانی امور دام داشتیم، مقرر شد که این شرکت، خرید تضمینی تخم مرغ را در دستور کار قرار دهد که این خرید از امروز یکشنبه، آغاز شده است.

وی قیمت خرید تضمینی تخم مرغ توسط شرکت پشتیبانی را 43 هزار و 500 تومان اعلام کرد و گفت: از آنجا که این قیمت حدود 5 هزار تومان زیر قیمت مصوب تخم مرغ است، تاثیر چندانی در اصلاح قیمت این محصول ندارد.

کاشانی ادعا کرد: با توجه به توان مالی ضعیف مرغدار و پرداخت‌های مدت‌دار شرکت پشتیبانی، ترجیح مرغدار بر این بوده که محصول خود را به صورت نقد، هر چند حدود 30 درصد زیر قیمت بفروشد. در حالی که اگر خرید تضمینی شرکت پشتیبانی بر پایه قیمت مصوب باشد، برای مرغدار توجیه پیدا کرده و می‌تواند بازار تخم‌مرغ را متعادل کند.

این فعال صنفی، در ارتباط با حجم خرید و ذخیره‌سازی تخم‌مرغ توسط شرکت پشتیبانی گفت: پیشنهاد ما برای خرید تضمینی تخم‌مرغ تا سقف ۲۰ هزار تن بوده، که مورد موافقت قرار گرفته است.

وی در ارتباط با برنامه صادرات صنعت تخم‌مرغ گفت: در حال حاضر بر اساس برنامه از پیش تعیین شده،  ۲۵۰۰ تن تخم‌مرغ به صورت هفتگی با وجود مشکلات فصل گرم از کشور صادر می‌شود

کاشانی معضل بسیار مهم دیگر مرغداران را تامین نهاده دانست و گفت: تامین کنجاله سویا و ذرت در بازار با مشکل جدی رو به رو است.  در حال حاضر کنجاله سویا در بازار آزاد با نرخ حدود 25 هزار تومان معامله می‌شود. شرکت‌‍های وارد کننده حدود ۲ ماه است که در بازارگاه وجه مرغداران را دریافت کرده ولی به دلایل متعدد از جمله ادعای عدم تخصیص ارز، در اختیار نداشتن دانه سویا و .... بار را ارسال نمی‌کنند. از آنجا که در ماه‌های اخیر وزارت جهاد با سرپرست اداره می‌شد، این مشکلات آن‌طور که باید و شاید پیگیری نشده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید