Iranian Agriculture News Agency

امینی:

مدیر کل دفتر امور طیور درباره تولید تخم مرغ و مصرف آب این محصول ، گفت: آب مصرفی برای هر عدد تخم مرغ ۷۵۰ سی سی بوده که کمتر از یک لیتر آب است.

تولید یک عدد تخم مرغ 750 سی سی آب مصرف میکند

امید امینی مدیر کل دفتر امور طیور در گفتگو با خبرنگار ایانا درباره تولید تخم مرغ و مصرف آب این محصول ، گفت: پرورش یک قطعه مرغ تخمگذار از یک روزه‌گی تا نود هفتگی ۲۸۰ لیتر آب نیاز دارد و در این دوره حدود ۳۷۰ تا ۳۷۵ عدد تخم مرغ تولید میشود.

 وی ادامه داد: آب مصرفی برای هر عدد تخم مرغ ۷۵۰ سی سی بوده که کمتر از یک لیتر آب است.

امینی  با اشاره به اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد نهاده های دامی در حوزه طیور وارداتی است، تصریح کرد: میزان مصرف ۷۵۰ سی سی آب برای یک عدد تخم مرغ با احتساب سیستم های خنک کننده و مصرف کارگری هر واحد انجام شده و تنها مختص به مصرف شرب پرنده نمی باشد . 

 وی با تاکید بر وارداتی بودن نهاده های دامی در این حوزه، یادآور شد:  برای تولید نهاده های دامی اعم از سویا، ذرت و .... آب زیادی در کشور مصرف نمی شود. 

مدیر کل دفتر امور طیور با تاکید بر تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن تخم مرغ در کشور، تصریح کرد: با توجه به تجارت محدود تخم مرغ خوراکی و  محدودیت های جابجایی این محصول که امکان تجارت انرا صرفا بین کشورهای مجاور  امکان پذیر می نماید لذا در صورت عدم تولید این محصول در کشور ، کمتر از  ۱۰ درصد از تامین نیاز این محصول از طریق واردات امکان پذیر است.

 وی یادآور شد: مصرف آب در صنعت طیور و تولید گوشت مرغ و تخم مرغ خوراکی نسبت به سایر کالاهای پروتئینی پایین تر بوده و از این نظر توجیه پذیر است.

 

گفتگو از عطیه حاجی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید